„Zapomenutá paměť není pryč.“ Do zaniklého Vitína se díky filmu vrací minulost odsunutých Němců

Režisér Miroslav Bambušek dokončuje podle vlastního scénáře drama, které se vrací k vysídlování Němců z poválečného Československa. Bambušek se převážně věnuje divadlu, snímek Lidi krve natočil podle vlastního scénáře jako svůj celovečerní hraný debut.

Video Události v kultuře
video

Osud zaniklé obce oživuje film Lidi krve

Hraný příběh odkrývá minulost vesnice Vitín, která se nacházela kousek od Malého Března v Českém středohoří. Po vysídlení německých obyvatel postupně zanikla. „Když jsme objevili Vitín, zásadně mi došlo, že téma česko-německé otázky není vyřízené. Že zapomenutá paměť není pryč,“ vysvětluje Bambušek, proč si pro svůj celovečerní debut vybral zrovna tento námět.  

Ve filmu se střídá současnost s minulostí. Dvě generace otevírají staré křivdy: Mladý Otto a starý Švarc se vydávají na tajemnou výpravu. Základ příběhu vychází ze skutečných událostí. „Na Vitín také přišel jistý Švarc, znárodňoval statky, podařilo se mu to tam rozkrást a někam zdrhnul,“ zmínil jedno propojení postav se skutečností Bambušek.

Natáčelo se i ve Vitíně

Do hereckého obsazení vybral Miloslava Mejzlíka, Miloslava Königa nebo Karla Dobrého. Premiéra ale zatím není stanovena. V současnosti se natočený materiál upravuje v postprodukci. „Současná situace nás zpomalila, ale ne zastavila. Velká neznámá spíš je, že po šesti letech dokončujeme film a moc nevím, komu ho pustíme a kam ho umístíme,“ přiznává producent Saša Dlouhý.

Natáčení filmu Lidi krve v Moravském krasu
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Štáb natáčel i během pandemie. V létě v Moravském krasu a ještě dříve přímo v opuštěném Vitíně, který před sedmi lety koupil od státu soukromý majitel, aby v ruinách zachoval svědectví historie.

O česko-německém soužití, do něhož tragicky zasáhly události dvacátého století, nedávno v hraném filmu vyprávěl také režisér Bohdan Sláma a scenárista Ivan Arsenjev. I oni vycházeli z pravdivého příběhu – poválečného masakru v jihočeské obci Tušť. Jejich Krajinu ve stínu označily Ceny české filmové kritiky za nejlepší snímek roku 2020, ve stejné kategorie je nominován i na Českého lva.