Román Sally Rooneyové Normální lidi zpopularizoval kromě nominace na Bookerovu cenu i stejnojmenný seriál. Devětadvacetiletá irská autorka s otevřeností nahlíží do partnerských i společenských vztahů současné mladé generace.
Nic normálního naopak není na rodině kastelána Kostky z humoristické série „o poslední aristokratce“. V pátém dílu Aristokratka u královského dvora zavede Evžen Boček hlavní hrdinku k nizozemské královně.
Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek připravil návod Jak přejít řeku. Shrnul do něj úvahy o společnosti, přírodě i lidech.
Typograf, grafik a hudebník František Štorm si zase vedl ilustrovaný deník během rekonstrukce starého domu. Vydává ho s titulem Stavitelé a s podtitulem „pocta řemeslníkům, kteří nejsou“.
Své osobní prožitky zpracovává literárně ve svých románech i Josef Formánek. V nejnovější Knize o tichu bilancuje jak své pády, tak vzlety a všímá si zvláštních náhod a věcí mezi nebem a zemí.
Petr Sagitarius je autorem krimi novel z „divokého“ východu Česka. V trilogii Trujkunt čtenáře zavádí na trojmezí Česka, Polska a Slovenska, kde major ostravské kriminálky Roman Saran řeší případy provázené neobvyklými okolnostmi.
Napětí nechybí ani v prorockém thrilleru Na konci října od držitele Pulitzerovy ceny Lawrence Wrighta. Příběh, odehrávající se v indonéském internačním táboře, varuje před arogancí moci a křehkostí civilizace.
David Zábranský v novince Republika vychází z nedávných společenských a politických otřesů, které na Slovensku vyvolala vražda mladého novináře. Zamýšlí se nad rolí médií, klimatickou krizí i ženským hnutím.
Matěj maluje mapy je titul knihy, v níž Michaela Hošková s nadhledem popisuje život s autistickým synem. Sdílí příhody dílčích pokroků a lidsky zásadních setkání, ale netají ani střety s odsouzením a odmítnutím.
Z pohledu dospívající dívky je naopak psán Reniin deník. Autentické zápisky polské Židovky Renie Spiegelové z roku 1939 nemůžou nepřipomenout známější deník Anne Frankové.
Ze zahraniční literatury faktu se do výběru dostala i zpráva o tragédii polární výpravy, která v roce 1881 chtěla probádat dosud nezakreslená místa v Arktidě. Americký autor Buddy Levy drama expedice rozebírá v Labyrintu z ledu.
Reportér Jakub Szántó svou druhou knihu nazval Z Izrastiny s láskou. Někdejší zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě se v ní vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli i Palestině a obyvatelům těchto zemí.
Pro doplnění mohou lidé sáhnout po knize izraelského novináře a bývalého agenta Mosadu Gada Šimona. V Exodu podle Mosadu popisuje tajnou akci z osmdesátých let, jejímž cílem byla záchrana etiopských Židů.
Pro fanoušky sportu Velký knižní čtvrtek zařadil knihu Bican proti Hitlerovi od Zdeňka Zikmunda. Nabízí podrobný pohled na populární sport v časech protektorátu Čechy a Morava.
V „oddělení pro děti a mládež“ najdou čtenáři Dana Browna. Autor bestsellerů o šifrách a spiknutí napsal svou první dětskou knihu. Divoká symfonie vypráví o zvířecích kamarádech a je propojená s aplikací, díky níž je možné zároveň poslouchat skladby věnované jednotlivým zvířátkům.

Rozhovor s Danem Brownem
S historickými stavbami i moderními přístupy nebo stavebními materiály seznámí malé čtenáře Archistorie. Ilustrovaného průvodce napsala varšavská architektka Magdalena Jeleńska.