Svět se mění, literatura taky, upozorňuje Frankfurtský knižní veletrh

3 minuty
Ve Frankfurtu nad Mohanem začal největší knižní veletrh na světě
Zdroj: ČT24

Ve Frankfurtu nad Mohanem začala největší knižní akce na světě. Jednasedmdesátý ročník tamního knižního veletrhu se nese ve znamení globálních politických a sociálních otřesů. Role čestného hosta připadla Norsku, vidět bude ale literární produkce i z desítek dalších zemí, včetně Česka.

Frankfurt nad Mohanem od 16. října vítá autory z celého světa. Mezi nimi zvučná jména jako hvězda severské detektivky Jo Nesbø nebo čerstvá nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. Kromě setkání se spisovateli mohou vůbec poprvé návštěvníci na veletrhu vystavené tituly také nakupovat. „Nemyslím si, že existuje druhé takové místo, kde můžete koupit knihy ve sto deseti jazycích,“ podotýká ředitel veletrhu Juergen Boos.

Chybět mezi nimi tentokrát nemůže norština. Ve Frankfurtu totiž představují každý rok jednu zemi jako svého čestného hosta. Letos přiblíží norskou literaturu. „Norsko si stanovilo tři cíle. Prvním je zviditelnit autory. V dalším se zaměřilo na podporu čtení. A třetí nese název Svoboda publikovat, jeho hlavním cílem je svoboda projevu,“ vyjmenoval Boos, s čím severský stát přijíždí. Zahájení si s početným doprovodem nenechala ujít ani norská korunní princezna Mette-Maritová.

Norská literatura pro děti a mládež je často odvážná a smělá. Naši spisovatelé se nebojí vyzdvihovat těžká témata a zároveň své čtenáře bavit.
Mette-Maritová
norská korunní princezna

Prezentace české literatury zahrnuje i debaty k třicátému výročí sametové revoluce. Na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem dostal v říjnu 1989 Mírovou cenu německých knihkupců Václav Havel, tehdy ještě disident. V českém stánku významnou osobnost novodobých českých dějin připomene výstavka fotografií.

Literatura odráží dobu

Svobody se dotýká i jedno z témat letošního ročníku. Je jím proměna, jíž prochází literatura vlivem společenských změn. Obava z bezprostřední klimatické katastrofy a rostoucích antidemokratických sil přinesla do literatury nové autory a nová témata. Promítá se do nich zároveň i digitální doba a rychlý pokrok ve vývoji umělé inteligence.  

Frankfurtský veletrh nic z toho nechce přehlížet. „Knižní a mediální průmysl je zodpovědný za analýzu, vyhodnocení a kritické zvažování zásadních změn, které určují dvacáté první století. Vydavatelský průmysl zastupuje rozmanitost perspektiv a názorů a tato rozmanitost musí být chráněna,“ zdůrazňuje Juergen Boos. Ostatně frankfurtský veletrh se už delší dobu prezentuje jako platforma pro debatu o širších tématech než „jen“ čtení.

Olga Tokarczuková na tiskové konferenci ke knižnímu veletrhu ve Frankfurtu 2019
Zdroj: AP/Michael Probst/ČTK

Tradice současného Frankfurtského knižního veletrhu začala v roce 1949. Stáli za ním němečtí knihkupci a vydavatelé. Tehdy trval pět dní a nepsané pravidlo platí dodnes. Jedinečná akce každoročně přiláká na čtvrt milionu návštěvníků. Letos mají příznivci literatury čas do 20. října. První dny jsou vyhrazeny profesionálům knižního trhu, na celý víkend se pak veletrh otevře i veřejnosti.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 1 hhodinou

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...