„A v duši klid můžu pak mít.“ Češi dávají poslední sbohem Karlu Gottovi

SLEDUJTE: Poslednímu rozloučení s Karlem Gottem se věnuje vysílání ČT24
Zdroj: ČT24

Česko se loučí s Karlem Gottem. Od osmé ranní až do desáté večerní mohou lidé uctít zpěvákovu památku v paláci Žofín na Slovanském ostrově. Pietní místo také nabízí Kinského zahrada, kde bude otevřeno od pátečních 10:00 do nedělní půlnoci. Pohřeb populárního zpěváka se uskuteční v sobotu, doprovodí ho i zádušní mše ve svatovítské katedrále a státní smutek.

Karel Gott zemřel po těžké nemoci 1. října ve věku osmdesáti let, léčil se s akutní leukémií. Jeho pražské bydliště od té doby obklopuje množství svíček, které tam nosí jeho fanoušci. Soustrast blízkým vyjádřili mnozí Gottovi kolegové i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve mluvil o státním pohřbu, později se vláda rozhodla pro pohřeb se státními poctami.

Přípravu pátečního i sobotního loučení s Gottem má na starosti především jeho rodina. Pohřeb spolu se státním smutkem připadá na sobotu – veřejnost má ale příležitost rozloučit se už v pátek a podle odhadů by mohly zpěváka na jeho poslední cestě přijet doprovodit desetitisíce lidí.

Železniční dopravci avizovali posily pátečních spojů jak pro ranní cestu do metropole, tak pro podvečerní návraty. Student Agency oznámila, že navýší přepravní kapacitu o patnáct set míst, České dráhy přidaly dva tisíce míst k sezení. „Posílíme více než třicet vlaků. Posilovat budeme všechny páteřní trasy,“ informoval ve čtvrtek drážní mluvčí Petr Šťáhlavský.

6 minut
Reportáž: Praha se připravuje na rozloučení s Karlem Gottem
Zdroj: ČT24

Sbohem na Žofíně

Veřejné rozloučení s populárním zpěvákem se uskuteční v paláci Žofín na Slovanském ostrově v samém centru Prahy, brány historického prostoru se otevírají v osm ráno a uzavírají v deset večer. V případě velkého zájmu veřejnosti může zůstat palác otevřený až do půlnoci – a leccos naznačuje fakt, že první sympatizanti slavného interpreta se před Žofínem objevili už ve čtvrtek odpoledne s ambicí strávit u paláce noc.

Koridor pro truchlící návštěvníky vymezují mobilní ploty. Fanoušci se na Slovanský ostrov dostanou jedině od konce ohrazeného prostoru, tedy na Janáčkově nábřeží v úrovni tramvajové zastávky Újezd. K dopravě by měli využít linku B metra do stanice Anděl. Do paláce Žofín povede trasa přes most Legií a Masarykovo nábřeží.

Z budovy budou lidé odcházet druhou stranou, přes Slovanský ostrov dojdou ke Galerii Mánes, kde projdou průchodem. Pražský dopravní podnik účastníkům pietního aktu doporučil, aby při odchodu jeli ze stanice Karlovo náměstí.

Cesta na Žofín pro účastníky piety
Zdroj: ČT24

U tramvají jedoucích k Národnímu divadlu by lidé měli počítat se zpožděním, metro je posílené, intervaly mají odpovídat ranní špičce. Kvůli rozloučení je pro řidiče od čtvrteční do páteční půlnoci uzavřeno Masarykovo nábřeží a po mostě Legií lze projíždět v zúžených pruzích.

Pieta i v Kinského zahradě

Hlavní město Praha se pak společně s městskou částí Praha 5 po dohodě s rodinou rozhodly zřídit pietní místo v Kinského zahradě, kde má být otevřeno od pátečních 10:00 do nedělní půlnoci. Také sem mohou lidé přijít uctít památku zesnulého zpěváka.

Kinského zahrada je několik stovek metrů od Janáčkova nábřeží, kde mohou Gottovi fanoušci nastupovat do prostoru vyhrazeného pro cestu k pietnímu aktu na Slovanském ostrově. Magistrát pro dopravu k veřejnému rozloučení na Žofíně i do Kinského zahrady doporučuje stanici metra Anděl, kde už se objevily směrovky k poslednímu rozloučení s Gottem.

Pietní místo bude na jižní straně Kinského zahrady u Národopisného muzea podél Holečkovy ulice. Lidé zde můžou položit květiny nebo se poklonit u zpěvákovy fotografie. Vstupovat do zahrady se bude z náměstí Kinských i od Strahova. V zahradě jsou k dispozici toalety a na bezpečnost budou dohlížet strážníci a policisté.

Souběh více událostí

Událost doprovází mimořádná opatření. Na bezpečnost dohlížejí desítky policistů, pražská záchranná služba posílila své posádky, nastupují i dobrovolníci Českého červeného kříže. K loučení s Gottem totiž dochází v situaci, kdy se v metropoli kumuluje hned několik událostí.

Od čtvrtka až do neděle se zde koná i festival světla Signal, na kterém organizátoři očekávají až šest set tisíc lidí. Z toho důvodu od 19 hodin do půlnoci nepojedou po mostě Legií tramvaje. Linka číslo 22 bude odkloněna přes zastávku Staroměstská a linka číslo 9 přes zastávku Jiráskovo náměstí.

V pátek se navíc v Edenu uskuteční fotbalové utkání mezi českou reprezentací a Anglií v kvalifikaci na EURO 2020. Policie očekává, že vedle tisíců fotbalových příznivců z Česka přijede až šest tisíc fanoušků z britských ostrovů.

Sobotní mše a státní smutek

Loučení s Karlem Gottem pokračuje také v sobotu, a to přímo na Pražském hradě. V jedenáct hodin začíná v katedrále svatého Víta zádušní mše určená pouze pro zvané. Pozvánku dostali i členové vlády, není vyloučeno, že promluví prezident republiky.

Kromě nich a Gottových blízkých se mše zúčastní například i slovenský premiér Peter Pellegrini a další osobnosti veřejného života. V rámci zádušní mše vystoupí pěvci Eva Urbanová a Štefan Margita, kteří se s Gottem rozloučí skladbou Panis Angelicus. Lucie Bílá by měla zazpívat Schubertovo Ave Maria a Jiřina Bohdalová vystoupit s projevem.

Rakev po obřadu vynese čestná stráž za doprovodu největšího zvonu v zemi Zikmunda. Veřejnost může svatovítskou bohoslužbu sledovat na velkoplošných obrazovkách ze třetího nádvoří Pražského hradu, přístup před katedrálu bude zajištěn od sobotní osmé hodiny ranní.

Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek. Vlajky na úřadech či institucích budou viset na půl žerdi. Vlastní rozloučení s Gottem připravují i některá města i obce po celém Česku. Třeba obyvatelé Újezda u Svatého Kříže na Rokycansku, kam zpěvák jezdil od dětství za příbuznými, se v sobotu sejdou u Gottovy lípy, kde vzniklo pietní místo s květinami a svíčkami.

Kdo se na poslední rozloučení s Karlem Gottem nedostane, může vše sledovat na programech České televize. Celou pietu bude přenášet ČT1 a ČT24 od půl jedenácté. ČT1 také v sobotu zrušila šestnáct pořadů a nahradila je speciálním programem věnovaným zpěvákově památce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025
Načítání...