Teď tu byl. Zemřel Jaroslav Weigel, jeden z Cimrmanů

Divadlo Járy Cimrmana opustil další dlouholetý člen. Ve věku 88 let zemřel výtvarník a herec Jaroslav Weigel. Příznivci cimrmanovského humoru ho znají jako otce Žílu ve hře Akt nebo děda Vševěda v netradiční pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Byl také autorem scénografie a většiny grafických prvků divadla. Vedle toho si zahrál i v několika filmech dvojice Smoljak a Svěrák.

  • Úsměvy Jaroslava Weigela (7. 9. od 15:45 na ČT1)
  • Všechnopárty (7. 9. od 16:20 na ČT1)
  • Vražda v salonním coupé (7. 9. od 22:55 na ČT1)

Grafik, malíř, scénograf a herec Jaroslav Weigel se narodil 2. ledna 1931 v Rychnově nad Kněžnou. Vystudoval pedagogickou fakultu se zaměřením na historii a výtvarnou výchovu u Cyrila Boudy a Zdeňka Sýkory. Následně se uchytil jako výtvarný redaktor v několika časopisech, například v Mladém světě,  kde mimo jiné jako scenárista komiksu Lips Tullian spolupracoval s Kájou Saudkem a kde se poznal s Ladislavem Smoljakem.

„Dělal jsem grafika a Smoljak zjistil, že když potřebuje program nebo pozvánku, je dobré se obrátit na mě. Že je to zaprvé zadarmo, zadruhé že to napíšu na papír, který sám zaplatím. Za to jsem měl místo v Malostranské besedě. Velmi špatné místo u dveří, kde do mě každý vrážel,“ vyprávěl v roce 2013 v pořadu Všechnopárty.

Do Divadla Járy Cimrmana oficiálně nastoupil v roce 1970, poté, co byl se začátkem normalizace vyhozen z původního místa. I zde uplatnil výtvarné nadání. Počínaje hrou Němý Bobeš byl autorem výpravy a kostýmů všech inscenací. Navrhl také (spolu s Járou Cimrmanem) první kulatou známku.

„Jeho scény byly zajímavé tím, jak se jim podařilo navodit atmosféru starého Rakouska-Uherska. Stejné byly doprovodné materiály. To, co vnímáme jako podstatu Divadla Járy Cimrmana, je do značné míry zásluha právě Jaroslava Weigela,“ upozorňuje divadelní recenzentka Radmila Hrdinová. 

„Zahraješ si Bierhanzla“

Nicméně také Jaroslava Weigela postavili na jeviště, přestože hereckou zkušenost ani vzdělání neměl žádné, ostatně jako mnozí „Cimrmanové“. Naskočil do hry Vražda v salonním coupé. „Zahraješ si Bierhanzla, to je malá role, sedíš u toho. Jenže jedno jsem nevěděl: že je u toho seminář, který má pět stránek. Vyšel jsem k pultíku a začal jsem číst, co věta, to přeřek, hrozné to bylo. Tak jsem tam začal,“ vzpomínal Weigel.

Byl pro naše divadlo několikerým požehnáním. Vtiskl tvář všem našim tiskovinám, byl to talentovaný herec a také výborný člověk. Taková klidná síla. Klid a moudro. Byl vzorem gentlemana.
Zdeněk Svěrák

Díky své vizáži dostával nejčastěji role „potentátů“. Byl také například plukovníkem Colonelem ve hře Cimrman v říši hudby, zapomnětlivým dědem Vševědem v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém nebo roztržitým školním inspektorem ve Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Weigel byl obsazován do spíše epizodních rolí také ve filmech. Vedle těch cimrmanovských, jako byl Rozpuštěný a vypuštěný  nebo Jára Cimrman ležící, spící, si zahrál třeba ve snímcích Marečku, podejte mi pero!, Vrchní, prchni! nebo Jáchyme, hoď ho do stroje!.

Cimrmanovské odcházení

Divadlo Járy Cimrmana se s odchodem Jaroslava Weigela musí rozloučit s dalším členem. V roce 2010 své blízké a kolegy opustil Ladislav Smoljak,  následovalo smutné loučení s Pavlem Vondruškou a Janem Kašparem;  loni skonal Bořivoj Penc a letos zemřel Václav Kotek. I jeho syn, herec a režisér Vojtěch Kotek, na Jaroslava Weigela vzpomíná: „Pro mě personifikoval Cimrmana, protože stál za celou výtvarnou složkou divadla, dělal kulisy i kostýmy, a i díky jeho tváři – takhle nějak jsem si ho vždycky představoval.“

Právě mladší generace, často synové původních členů, soubor Divadla Járy Cimrmana postupně obměňuje. K amatérským hercům se přidávají i profesionální, například Miroslav Táborský, záskok nabídl i Ondřej Vetchý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 2 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 19 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...