Když klaun řeší existenciální otázky, je to často v kýblu

Být, či nebýt? Hamletovská otázka dostává hned jiný rozměr, když si ji položí klaun. Jak zodpovězení existenciálního dotazu pak dopadne, řeší surreálná groteska Přecházení, kterou připravilo trio Squadra Sua ve spolupráci s herci brněnského Divadla Bolka Polívky.

Video Události v kultuře
video

Hra Přecházení je groteska o životě

Klauni v oblecích se dřevěnými tyčemi snaží vytyčit smysl života, po jednom zaškobrtnutí ale může klidně skončit všechno v kýblu – kbelíky jsou ostatně také rekvizitami v tomto představení. 

„Snažíme se překračovat žánr klasické klauniády a míchat ji s fyzickým divadlem a neočekávanými principy instalace či vizuálních obrazů. Vlastně je to taková klaunská báseň,“ říká k inscenaci režisérka Veronika Poldauf Riedlbauchová. Spoluautorem a spolurežisérem hry je belgický performer a mistr nonverbálního divadla Jos Houben. 

„Je tam humor, ale i poetická atmosféra, která není úplně vysvětlitelná,“ přibližuje novinku jeden z herců Roman Horák. Klauni během představení konfrontují humorné situace se základními otázkami života a smrti a každodenní životní situace převádějí do absurdních scén.

Když se klaun zamyslí

„Bizarnost spočívá v tom, co se stane, když existenciální otázky řeší klaun. Protože když se klaun zamyslí nad otázkou, co to znamená být, nebo nebýt, většinou se z toho stane něco úplně jiného,“ předpokládá režisérka. 

„Doufáme, že se lidé budou smát a že si třeba i popláčou,“ dodala. Příležitost hloubat nad lidskou existencí optikou klauna mělo publikum poprvé při předpremiéře v Jihlavě minulý pátek a o den později v premiéře v pražském prostoru Jatka78. Novinku Přecházení by chtěl soubor Squadra Sua uvést i v dalších městech.