Česko má nové Rytíře a Dámy kultury. Mezi oceněnými je i Karel Kryl

3 minuty
Události: Karel Kryl rytířem kultury
Zdroj: ČT24

Ministerstvo kultury ve spolupráci s Mezinárodním projektem proti totalitě – Mene Tekel v neděli ocenilo Rytíře a Dámy české kultury. Mezi laureáty jsou letos třeba dirigent Libor Pešek nebo spisovatelka a pamětnice holocaustu Erika Bezdíčková. In memoriam cenu dostal písničkář Karel Kryl.

Slavná píseň Karla Kryla – Bratříčku, zavírej vrátka – se stala protestsongem proti srpnové okupaci. Písničkář, který byl v době, kdy vojska Varšavské smlouvy obsazovala Československo, na chalupě, skladbu napsal hned 22. sprna 1968. 

Právě Kryl,  který období normalizace strávil v německém exilu, se letos in memoriam stal jedním z nově jmenovaných Rytířů české kultury. „Já osobně si na Karlu Krylovi cením i toho, že on nikdy neustoupil ze svých zásad vysoké morálky,“ uvedl ředitel Mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel Jan Řeřicha. 

 Od nečekaného úmrtí Karla Kryla v březnu uplyne pětadvacet let. S písničkářem, který si vždycky stál pevně za svými názory, se přišlo rozloučit na čtyři tisíce lidí. Účast politické reprezentace byla ale minimální. 

Prestižní ocenění se letos udělovalo už popáté

Tituly Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury se rozdávaly už pátým rokem. Prestižní ocenění, které uděluje Mene Tekel ve spolupráci s ministerstvem kultury, jsou určené pro významné osobnosti, které nikdy nezradily nejvyšší mravní zásady. 

Letos byl Rytířem české kultury jmenován spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik Karol Sidon. In memoriam ocenění kromě Kryla získal také historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. 

Titul Dáma české kultury obdržela spisovatelka a pamětnice holocaustu Erika Bezdíčková a spisovatelka Helena Havlíčková. In memoriam Mene Tekel ocenil výtvarnice Květu a Jitku Válovy. Jako poděkování za mnohaletou podporu projektů v oblasti kulturní i sociální ještě získali cenu Mecenáš české kultury Ladislav Vitoul a Pavel Feireisl.

Ceny se předávaly v předvečer zahájení festivalu Mene Tekel, který každoročně v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.

Hlavní program letošního třináctého ročníku potrvá od 25. února do 3. března. Jeho součástí jsou například pietní akty, výstavy, promítání nebo divadelní představení. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 5 mminutami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 14 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 20 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánopřed 20 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025
Načítání...