Píseň Bratříčku, zavírej vrátka natočil Karel Kryl v Ostravě. Teď tam bude mít sochu

Před budovou Českého rozhlasu Ostrava bude ve středu odhalena socha písničkáře a básníka Karla Kryla. Sochu se tam jako symbol svobody slova a demokracie rozhodli umístit studenti. Na svůj projekt získali dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na úpravu veřejných prostor.

Karel Kryl bude mít v Ostravě sochu
Zdroj: ČT

Slavnostního odhalení se zúčastní i Krylův bratr Jan. Potvrdil to ředitel ostravské umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop. „Karel Kryl svým osobním příkladem a písňovou tvorbou ovlivnil několik generací a má nám stále co říci, i po čtyřiadvaceti letech od své smrti,“ řekl Prokop.

Karel Kryl si sám skládal hudbu a texty. Například jeho song Bratříčku, zavírej vrátka se stal symbolem odporu proti srpnové okupaci Československa a tehdejšímu nedemokratickému režimu. Další známé skladby Veličenstvo kat, Píseň Neznámého vojína, Morituri te salutant, Král a klaun, Salome či Anděl se zpívají po několik generací. Zněly i v dobách, kdy byly zakázané. Mnohé zlidověly.

Autorem bronzové sochy stojícího Kryla je sochař David Moješčík. Loni v předvečer Štědrého dne byla na Jiráskově náměstí v centru Ostravy odhalena i jeho bronzová socha ztvárňující hudebního skladatele Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. Moješčík už v Ostravě vytvořil například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku Operaci Anthropoid v Praze.

Prostor přednádraží na náměstí Dr. Brauna v Ostravě-Svinově zdobí socha od Davida Moješčíka „Levitace 2010“

Zdroj: ČTK
Autor: Petr Snapka

Pro Ostravu vzniká i socha Věry Špinarové

David Moješčík již pracuje na dalším díle. Pro centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz tvoří sochu loni zesnulé zpěvačky Věry Špinarové. Umělecké dílo v životní velikosti má být umístěno v Husově sadu.

Kvůli poměrně malému prostoru na chodníku před budovou rozhlasu bude socha Kryla umístěna na podstavci ve formě sloupu. Prokop připomněl, že právě v tehdejším Československém rozhlase Ostrava strávil Kryl v 60. letech podstatnou část svého tvůrčího života. „Natočil zde písně svého debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka,“ doplnil Prokop. Podle něj jde o první Krylovu sochu v Česku.

V novém dotačním programu Ostravy zaměřeném na úpravu veřejných prostor loni uspělo 11 z 16 projektů, na které město rozdělilo přes čtyři miliony korun. Do letošního druhého ročníku se přihlásilo 20 zájemců, město nakonec podpoří 14 projektů a mezi úspěšné zájemce rozdělí 3,1 milionu korun.