Toman

Toman prokázal, že se vyzná. Získal třináct nominací na České lvy

Drama Toman vede nominace cen Český lev za rok 2018. Snímek režiséra a spoluscenáristy Ondřeje Trojana podle skutečného příběhu poválečného kšeftaře je nominován ve všech kategoriích, s výjimkou ocenění pro herce ve vedlejší roli. O titul „nejlepší film“ se Toman přetahuje se snímky Hmyz, Jan Palach, Tlumočník a Všechno bude. 25. února oznámí Česká filmová a televizní akademie ještě nominace za nejpovedenější televizní počiny. Sošky Českého lva si filmoví i televizní vítězové převezmou 23. března. 

 

Favorizovaný Toman je příběhem inspirovaným skutečným osudem rozporuplné postavy poválečného Československa. Život úředníka, který pomáhal Židům i komunistům, vždy s postranní myšlenkou na vlastní prospěch, si Ondřej Trojan vybral jako téma po osmileté pauze od poslední režie. Za hořkou komedii z dob normalizace Občanský průkaz získal tehdy jedenáct nominací. Českého lva ale žádného.

Video Trailer - Toman
video

Trailer: Toman

Bez lví sošky zůstává dosud také slavný surrealista Jan Švankmajer. Nominace na nejlepší film roku 2018 je pro 84letého filmaře možná poslední nadějí ocenění získat. Hmyz je totiž prý jeho posledním celovečerním počinem. Groteskní podobenství vzniklo na motivy divadelní hry bratří Čapků Ze života hmyzu. Blízko má podle Švankmajera i ke Kafkově Proměně.

Video Trailer: Hmyz
video

Trailer: Hmyz

Filmovým rozloučením může být i další z uchazečů o titul nejlepšího filmu: Tlumočník totiž přinesl velkou hereckou roli Jiřímu Menzelovi. Do hereckých nominací se ale Menzel za postavu překladatele, pátrajícího po někdejším nacistovi, jenž zabil jeho rodiče, nedostal. Pro Českého lva si ovšem případně může dojít slovenský režisér Martin Šulík, který tuto road movie natočil.

Video Trailer: Tlumočník
video

Trailer: Tlumočník

Za road movie lze označit také snímek Všechno bude. Je dílem režiséra Olma Omerzua. Původem slovinský tvůrce z pražské FAMU se ve své tvorbě opakovaně vrací k tématům blízkých vztahů, modelu rodiny a přechodu mezi dětstvím a dospělostí. Teenagerovští neherci (Tomáš Mrvík a Jan František Uher), které si pro Všechno bude vybral, se mohou také těšit ze lví nominace.

Video Trailer - Všechno bude
video

Trailer: Všechno bude

Do pětice všeho nejlepšího si akademiky získal Robert Sedláček dramatem o Janu Palachovi. Ve snímku podle scénáře Evy Kantůrkové se režisér pokusil postihnout proměnu, během níž se z přemýšlivého studenta filozofie stala „pochodeň č. 1“. Drama pro filmové kamery objevilo Viktora Zavadila, za ztvárnění Jana Palacha je také nominován na Lva.

Video Trailer - Jan Palach
video

Trailer: Jan Palach

Všechny tituly nominované na nejlepší film byly natočeny v koprodukci České televize. Celkově se ČT podílela na vzniku patnácti snímků ze všech osmnácti, které akademie do nominací vybrala.

Dva v jednom 

V nominacích za rok 2018 se povedlo dvěma umělcům dosáhnout na dvě nominace v jedné kategorii. Jan Daňhel může získat Lva za střih snímků Hmyz i Hastrman. Dublovaně nominován byl i v loňském ročníku – za práci na filmech Bába z ledu a Kvarteto, ocenění ale tehdy nakonec nezískal. Dvojitou naději má letos také Jana Bílková za masky pro dramata Toman a Jan Palach.

Není také bez zajímavosti, že mezi nejlepšími herečkami ve vedlejší roli si konkurují Eliška Křenková a Lenka Vlasáková, obě nominované za výkon ve filmu Všechno bude.

Nominace 26. ročníku vybírali akademici z celkem 69 celovečerních hraných, dokumentárních nebo animovaných filmů. Vítězové budou oznámeni 23. března v přímém přenosu České televize, večerem provede Václav Kopta.

Video Studio ČT24
video

Záznam: Vyhlašování nominací na ceny Český lev za rok 2018

Už při vyhlašování nominací byly uděleny dvě nestatutární ceny. Nejlepší filmový plakát poutal na drama Toman režiséra Ondřeje Trojana. Filmoví fanoušci portálu ČSFD vybrali jako nejlepší titul loňského roku Úsměvy smutných mužů režiséra Dana Svátka.