Jan Palach, Domestik a Všechno bude jsou tituly, které z loňské tuzemské tvorby nejvíce oceňují kritici. Mezi těmito snímky, které všechny vznikly v koprodukci České televize, se 2. února v přímém přenosu ČT art rozhodne o nejlepším filmu loňského roku.
Jan Palach vede nominace cen filmové kritiky, našlápnuto má i Domestik
Životopisný snímek o studentovi, který se upálil v reakci na okupaci Československa, obdržel v Cenách české filmové kritiky šest nominací. Příběh Jana Palacha natočil Robert Sedláček podle scénáře Evy Kantůrkové. V cenách kritiky není nováčkem – nominace nebo vítězství si odnesl už za snímky Největší z Čechů (2010) a Rodina je základ státu (2011).
Domestik je celovečerním debutem Adama Sedláka, který zfilmoval svůj vlastní scénář. Drama o posedlosti vrcholového cyklisty se může těšit ze čtyř nominací.
O jednu méně má road movie Všechno bude, kterou Česká filmová a televizní akademie vyslala také do nominací na Oscara (nakonec bez úspěchu). Český režisér slovinského původu Olmo Omerzu v ní rozvíjí své oblíbené téma dospívání a rodiny, podobně jako před dvěma lety v Rodinném filmu, za nějž ho filmoví kritici ocenili dvěma cenami.
Nejlepším hercem může být vyhlášen představitel Jana Palacha Viktor Zavadil; Martin Huba, který ztvárnil prezidenta Masaryka v Hovorech s TGM; nebo Karel Dobrý, jehož mohli loni diváci vidět jako charismatického Hastrmana.
Z hereček má naději na cenu Tereza Hofová, žena zaťatého Domestika; Zuzana Bydžovská, která přesvědčila jako matka Jana Palacha; a Jenovéfa Boková, jež se svou filmovou rodinou prožívala na plátně ne vždy lehké Chvilky. Natočila a napsala je jako svou celovečerní prvotinu Beata Parkanová a za svůj počin je nominována na objev roku. Konkurují jí Jakub Červenka (Hovory s TGM) a už zmíněný Viktor Zavadil, jehož Robert Sedláček objevil pro roli Jana Palacha.
Ze zhruba osmi desítek loňských hraných novinek si kritika povšimla kromě uvedených také ještě Chaty na prodej. Další snímek o rodinných vztazích natočil Tomáš Pavlíček, nominován je ale za scénář (spolu s Lucií Bokšteflovou). A jednu nominaci získal také Hmyz, údajně poslední celovečerní film surrealistického filmaře Jana Švankmajera byl vybrán v kategorii audiovizuální počin.
Z dokumentů se pozornosti od kritiků dostalo znepokojujícímu pohledu Jana Geberta do spolku slovenské domobrany (Až přijde válka); rekapitulaci skejťáckých začátků v Československu od Šimona Šafránka (King Skate) a vtahující observaci teenagerů na prahu života (Nic jako dřív od Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské).
Kategorii Mimo kino, která si všímá televizních či on-line počinů, obsadil dokument o českém olympijském zlatu Nagano Tapes; hraná rekonstrukce důlního neštěstí Dukla 61 a temná devadesátková detektivka Rédl. Dva z nich natočila Česká televize.
- Nejlepší film:
Domestik – Jakub Jíra (producent)
Jan Palach – Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa (producenti)
Všechno bude – Jiří Konečný (producent) - Nejlepší dokument:
Až přijde válka – Jan Gebert
King Skate – Šimon Šafránek
Nic jako dřív – Lukáš Kokeš, Klára Tasovská - Nejlepší režie:
Domestik – Adam Sedlák
Jan Palach – Robert Sedláček
Všechno bude – Olmo Omerzu - Nejlepší scénář:
Chata na prodej – Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová
Jan Palach – Eva Kantůrková
Všechno bude – Petr Pýcha - Nejlepší herečka:
Domestik – Tereza Hofová
Chvilky – Jenovéfa Boková
Jan Palach – Zuzana Bydžovská - Nejlepší herec:
Hastrman – Karel Dobrý
Hovory s TGM – Martin Huba
Jan Palach – Viktor Zavadil - Audiovizuální počin:
Domestik, zvukový design – Jan Šulcek, Jakub Jurásek
Hmyz, výtvarná stylizace – Jan Švankmajer
Nic jako dřív, kamera – Lukáš Kokeš - Mimo kino:
Dukla 61 – David Ondříček, Jakub Režný, Matěj Podzimek
Nagano Tapes – Ondřej Hudeček, Jon Weinbach
Rédl – Jan Hřebejk, Miro Šifra - Cena innogy pro objev roku:
Jakub Červenka – Hovory s TGM
Beata Parkanová – Chvilky
Viktor Zavadil – Jan Palach