Jan Palach vede nominace cen filmové kritiky, našlápnuto má i Domestik

Jan Palach, Domestik a Všechno bude jsou tituly, které z loňské tuzemské tvorby nejvíce oceňují kritici. Mezi těmito snímky, které všechny vznikly v koprodukci České televize, se 2. února v přímém přenosu ČT art rozhodne o nejlepším filmu loňského roku.

Jan Palach (2018, režie: Robert Sedláček)
Zdroj: CinemArt Autor: Karel Cudlín

Životopisný snímek o studentovi, který se upálil v reakci na okupaci Československa, obdržel v Cenách české filmové kritiky šest nominací. Příběh Jana Palacha natočil Robert Sedláček podle scénáře Evy Kantůrkové. V cenách kritiky není nováčkem – nominace nebo vítězství si odnesl už za snímky Největší z Čechů (2010) a Rodina je základ státu (2011).

Video Trailer - Jan Palach
video

Trailer: Jan Palach

Domestik je celovečerním debutem Adama Sedláka, který zfilmoval svůj vlastní scénář. Drama o posedlosti vrcholového cyklisty se může těšit ze čtyř nominací.

Video Trailer: Domestik
video

Trailer: Domestik

O jednu méně má road movie Všechno bude, kterou Česká filmová a televizní akademie vyslala také do nominací na Oscara (nakonec bez úspěchu). Český režisér slovinského původu Olmo Omerzu v ní rozvíjí své oblíbené téma dospívání a rodiny, podobně jako před dvěma lety v Rodinném filmu, za nějž ho filmoví kritici ocenili dvěma cenami.

Video Trailer - Všechno bude
video

Trailer: Všechno bude

Nejlepším hercem může být vyhlášen představitel Jana Palacha Viktor Zavadil; Martin Huba, který ztvárnil prezidenta Masaryka v Hovorech s TGM; nebo Karel Dobrý, jehož mohli loni diváci vidět jako charismatického Hastrmana.

Video Trailer: Hastrman
video

Trailer: Hastrman

Zdroj: První veřejnoprávní

Z hereček má naději na cenu Tereza Hofová, žena zaťatého Domestika; Zuzana Bydžovská, která přesvědčila jako matka Jana Palacha; a Jenovéfa Boková, jež se svou filmovou rodinou prožívala na plátně ne vždy lehké Chvilky. Natočila a napsala je jako svou celovečerní prvotinu Beata Parkanová a za svůj počin je nominována na objev roku. Konkurují jí Jakub Červenka (Hovory s TGM) a už zmíněný Viktor Zavadil, jehož Robert Sedláček objevil pro roli Jana Palacha.

Video Teaser - Chvilky
video

Trailer: Chvilky

Ze zhruba osmi desítek loňských hraných novinek si kritika povšimla kromě uvedených také ještě Chaty na prodej. Další snímek o rodinných vztazích natočil Tomáš Pavlíček, nominován je ale za scénář (spolu s Lucií Bokšteflovou). A jednu nominaci získal také Hmyz, údajně poslední celovečerní film surrealistického filmaře Jana Švankmajera byl vybrán v kategorii audiovizuální počin.

Video Trailer: Chata na prodej
video

Trailer: Chata na prodej

Zdroj: CinemArt
Video Trailer: Hmyz
video

Trailer: Hmyz

Z dokumentů se pozornosti od kritiků dostalo znepokojujícímu pohledu Jana Geberta do spolku slovenské domobrany (Až přijde válka); rekapitulaci skejťáckých začátků v Československu od Šimona Šafránka (King Skate) a vtahující observaci teenagerů na prahu života (Nic jako dřív od Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské).

Video Trailer: King Skate
video

Trailer: King Skate

Zdroj: Aerofilms

Kategorii Mimo kino, která si všímá televizních či on-line počinů, obsadil dokument o českém olympijském zlatu Nagano Tapes; hraná rekonstrukce důlního neštěstí Dukla 61 a temná devadesátková detektivka Rédl.  Dva z nich natočila Česká televize.