Nominace na ceny Vinyla 2019

Mají Čáry života své Čaro? Dostane se Bílej kluk před Market? Poslechněte si nominace na ceny Vinyla

Na výraznou autorskou či inovativní hudební tvorbu poosmé upozorňují ceny Vinyla. I letos našly tři inspirativní nominace pro kategorie deska, objev a počin roku – a hned dvakrát v nich padl název projektu Čáry života. 

 

Deskou roku by se mohlo stát debutové sólové album Jana Boroše. Jeho projekt Čáry života sice vznikl už před šesti lety, ale s první deskou s názvem Stínítko přišel až letos, poté co se rozpadla jeho domovská kapela Fiordmoss (objev roku v prvním ročníku cen Vinyla).

Prvotinou zaujala i západočeská kapela, která si říká Povodí Ohře. Na stejnojmenném albu kombinuje country s hard rockem.

Třetí nominaci získala rocková skupina Tomáš Palucha. Nominována byla už před dvěma lety za desku Guru, nyní se vrací s novinkou Čaro.

Objevem roku by se mohla stát pětičlenná pražská skupina Market, která mísí jazz, rap a pop. Jejich deska Art Star se podle Vinyly trefuje do euforie puberty, úzkosti dospívání i městské paranoie.

Porotce ale oslovil také producent, který svou koláž „beatů, hlášek z japonských anime a kosmických syntezátorových riffů“ představuje pod jménem Bílej kluk.

Do třetice si pozornost v této kategorii získal už zmíněný projekt Čáry života Jana Boroše, nominovaný též na nejlepší desku.

V počinu roku si konkurují produkční a vzdělávací platformy Wrong, BCAA System a ZVUK. Na Wrongu porota oceňuje, že „je zodpovědný za popularitu špinavého techna v našem hlavním městě“. BCCA System si nominaci vysloužil a za posouvání hranic klubové hudby k vizuálnímu umění a aktivismu. A nezávislá platforma ZVUK pak za podporu vzdělávání a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění.

O vítězích Vinyly 2018 se rozhodne 13. února příštího roku. Nominované i oceněné vybírá porota složená z hudebních kritiků a publicistů. Každý rok se jeden její člen obměňuje.