Zapomenutá mise Barbican: s leteckým mostem na záchranu dětí pomáhal i Winton

Jeden z prvních transportů židovských dětí z Československa do Británie se odehrál v lednu 1939. Šlo o letecký most, a přestože u něj asistoval i sir Nicolas Winton, nebylo o něm až doposud nic známo. Pátrání Jiřího Františka Potužníka shrnuje dokument Barbican: Zapomenutá mise. ČT2 ho uvede v úterý 30. ledna ve 20:50.

Video Události
video

ČT uvede dokument o záchranné misi Barbican

„Práce na dokumentárním filmu Barbican: Zapomenutá mise byla od počátku fascinující. Autor Jiří F. Potužník detailní investigativní prací postupně odhaloval dramatický příběh dosud zcela neznámého prvního leteckého mostu, který zachránil židovské děti před nacisty z tehdejšího Československa,“ říká kreativní producent Patrick Diviš.

„Je to příběh, který vysílá i po 80 letech pro nás silné poselství. Poselství o statečnosti a pomoci druhým za tíživých okolností, se kterými máme tendenci se smířit a nechat potřebné bez povšimnutí,“ pokračuje Diviš.

Poslední svědectví Nicolase Wintona

Dokument shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech letu z 12. ledna 1939, kdy na palubě letounu KLM odcestovaly z Prahy do Londýna tři desítky židovských dětí. Na počátku příběhu je fotografie neznámého chlapce v náručí pracovníka letecké společnosti a sira Nicolase Wintona, na jeho konci se diváci dovědí nejen o osudu malého hocha, ale také o osudu dalších dětí, které rodiče vypravili samotné do cizí země.

Video Upoutávka - Barbican: Zapomenutá mise
video

Upoutávka / Barbican: Zapomenutá mise

Za jakých okolností byla záchranná mise tři měsíce po mnichovské zradě a dva měsíce před okupací Československa zorganizována a proč se na ni zapomnělo, líčí dvě pamětnice letu, které filmový štáb vypátral. V dokumentu nechybí ani možná poslední svědectví sira Nicolase Wintona.

„Od expanze nacismu v Evropě, od likvidace demokratických režimů a od vyvražďování národa, který byl jen ‚jiný', uplynulo pouhých osmdesát let, a přestože je málokteré období lidských dějin tak dobře zmapováno a doprovázeno svědectvím žijících pamětníků, zapomínáme na okolnosti, které mu předcházely,“ říká režisér Jiří František Potužník.

„Stejně tak se zapomnělo také na Misi Barbican a pátrání po ní nám umožnilo vrátit se k významu lidského života, svobody a důstojnosti, které jsou dnes jako nejvyšší hodnoty opět relativizovány lidmi, kteří si jich neváží,“ uzavírá režisér snímku.

Památka obětí holocaustu na ČT

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Česká televize ho připomene hned několikrát. Diváci kromě snímku Barbican: Zapomenutá mise mohou zhlédnout například hrané filmy Zlatí úhoři, Poslední vlak a Šedá zóna nebo dokumenty Po holocaustu a Čtyři páry bot, portrét profesora Jana Wienera, veterána západní fronty.