Archeopark Pavlov je dílem architektů Radka Květa a Pavla Pijáčka. Jejich projekt byl už mimo jiné před rokem označen za Stavbu roku 2016. Ocenění uděluje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Galerie: Hlavní cenu porotci udělili projektu brněnské architektonické kanceláře Radko Květa Archeopark Pavlov
Do České ceny za architekturu bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012 až 2016, z nominovaných staveb ale byla převážná většina dokončena v posledních dvou letech. Archeopark otevřel své brány v Pavlově loni, na místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu. Budova muzea se ukrývá čtyři metry pod povrchem, připomínat má jeskynní prostory.

Rozhovor s Radko Květem a Pavlem Pijáčkem, architekty Archeoparku Pavlov
Tři z šesti letošních finalistů jsou z jižní Moravy. Figurují mezi nimi i architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, autoři podoby prodejní galerie nábytku v Brně, která minulý týden získala ocenění Grand Prix pořádané Obcí architektů. V jihomoravské vinařské obci Prušánky je pak cihlová novostavba malého domu od Jana Proksy, „citlivě a elegantně zasazená do tradiční zástavby“.
Jediné dílo mezi finalisty vzešlé z architektonické soutěže je Komunitní centrum Máj (SLLA Architects), novostavba centra pro služby sociální péče na stejnojmenném českobudějovickém sídlišti. Mezi nejlepší porota zařadila i Chatu u jezera v Doksech (FAM Architekti) a Javornickou palírnu (ADR), areál ovocného lihovaru vzniklý rekonstrukcí jihočeské usedlosti z konce 19. století a zahrnující i bydlení jeho majitele.

Českou cenu za architekturu získal Archeopark Pavlov
Architektonickou cenu má i Bourání
Porota udělila také ceny za tři výjimečné počiny. Dostal je Dům umění v Českých Budějovicích za kurátorskou činnost Michala Škody, čtyři porevoluční starostové Litomyšle a rozhlasový pořad Adama Gebriana Bourání.
Rozdány byly ještě čtyři mimořádné ceny, z nichž tu za kvalitní dílo moderní architektury citlivě vsazené do krajinného rázu má také Archeopark Pavlov. Mimořádnou cenou ministerstva průmyslu za přístup a revitalizaci průmyslového objektu dostalo opavské Společenské centrum Breda & Weinstein (Šafer Hájek architekti) vzniklé přeměnou bývalého pivovaru.
Vyhlášením výsledků druhého ročníku zároveň začíná výstava soutěžních projektů. K vidění budou do 10. ledna v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, poté se přesunou do brněnské Galerie architektury.