Po akci Kapela měl underground zazpívat. Tažení StB přibližuje nová kniha

4 minuty
Historik Kudrna: Vztah disentu a undergroundu byl fatální, jsou to propojené nádoby
Zdroj: ČT24

„Kapela“ není jenom hudební formace, ale také název celostátní akce komunistické tajné policie, která v polovině sedmdesátých let zahájila tažení proti nonkonformním příznivcům undergroundové hudební scény. Okolnosti kampaně, jež vyvrcholila soudem s Plastic People of the Universe a v důsledku dala vzniknout i Chartě 77, přibližuje nová kniha historika Ladislava Kudrny a disidenta Františka Stárka.

Historik Kudrna, který se v minulosti věnoval především Čechoslovákům ve francouzské cizinecké legii (Bojovali a umírali v Indočíně, První vietnamská válka na pozadí osudu Ladislava Charváta), se k problematice tuzemské alternativní kultury přiklonil už loni, když editoval sborník domovského Ústavu pro studium totalitních režimů Reflexe undergroundu.

Nyní spolu s chartistou a čelným představitelem normalizačního hudebního undergroundu Františkem „Čuňasem“ Stárkem zaostřil svou pozornost na komunistické tažení proti kultuře, kterou Husákův režim považoval za „závadovou“ – a výstupem je víc než čtyřsetstránková publikace „Kapela“, již ÚSTR vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Academia.

Zlom přišel v Rudolfově

Ladislav Kudrna a František "Čuňas" Stárek - Kapela
Zdroj: Academia

„Dá se říct, že až do poloviny sedmdesátých let si Státní bezpečnost undergroundu příliš nevšímala. Zlom nastal událostmi, ke kterým došlo v březnu 1974 v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic,“ přibližuje historik Kudrna iniciační moment, kdy došlo k prvnímu velkému střetu mezi komunistickým režimem a fanoušky bigbeatu i vyznavači souvztažného nonkonformního životního stylu.

Na samém konci března čtyřiasedmdesát se do Rudolfova sjelo několik set mladých lidí na koncert rockových kapel, včetně The Plastic People of The Universe. Kvůli stížnostem místních obyvatel ale předseda národního výboru přivolal Veřejnou bezpečnost, která účastníky přerušeného koncertu svezla k nádraží – a zde je v železničním podchodu zkopala a zbila pendreky. Část zadržených transportovala v uzavřeném vlaku do Prahy, část do Budějovic, a vedle výslechů a následných perzekucí padly i nepodmíněné tresty.

„Tato akce byla ex post vyhodnocena jako důležitá a zlomová pro celý underground,“ dodává Kudrna, který ve své nové publikaci stopuje okolnosti následného režimního tažení. Už čtvrt roku po událostech na jihu Čech se hudební produkcí zabývaly i špičky komunistické nomenklatury a rok na to vyzvaly k likvidaci „druhé kultury“.

Případy z periferie

Výstupem byla celostátní akce „Kapela“ iniciovaná plukovníkem Vladimírem Stárkem, která měla ukončit existenci „ideologicky závadných“ skupin a zamezit vzniku nežádoucích hudebních těles. Vrcholem tažení byl exemplární soudní proces s kapelou Plastic People of The Universe v roce 1976, na kterém chtěl režim demonstrovat svou sílu – zároveň ale zavdal podnět k integraci opozičních názorových proudů v československé společnosti, z níž vzešla Charta 77 volající po dodržování lidských práv.

Zatýkání členů a příznivců alternativní hudební scény mělo i další nechtěný výsledek – vyvolanou pozornost a později i exploze rockových, undergroundových, punkových a alternativních kapel v 80. letech. Saxofonista a zpěvák ‚Plastiků‘ Vratislav Brabenec ostatně před lety uvedl, že skupina může „děkovat“ StB za poskytnutou propagaci: „Taková reklama by americké muzikanty stála miliony dolarů, vlastně se dá říct, že jsme částečně kapela ministerstva vnitra.“

Kudrnova a Čuňasova publikace se ale zdaleka nesoustřeďuje jen na soud s Plastiky. „Snažili jsme se zmapovat i neznámé regionální případy, které mnohdy byly masovější a ještě brutálněji rozehnané, než známé zátahy vůči Plastic People nebo DG 307,“ dodává historik. „Cokoliv, co vzniklo mimo oficiální pole působnosti SSM, nebylo tolerováno, akce byly rozehnány a poslední případ, který mapujeme, je ještě z konce září 1989.“ Akce Kapela totiž trvala až do listopadové revoluce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 25 mminutami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 8 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025
Načítání...