Jiří Votruba vystavuje vše, v čem žijeme

Malíř, grafik a ilustrátor Jiří Votruba mimo jiné nakreslil komiks ke 125. výročí znovuotevření Národního divadla, nyní v prostorách první scény vystavuje. Na výstavu Male/Female zařadil svou volnou tvorbu, v níž lze najít i komiksové inspirace.

Video Události v kultuře
video

Jiří Votruba vystavuje na Nové scéně

Do komorního prostoru Nové scény umístil Jiří Votruba figury ze série Globální portrét. Většina z nich má předobraz ve skutečných lidech, které výtvarník potkal a přišli mu zajímaví. Placaté, komiksově pojaté lidské postavy se zároveň staly nehybnými diváky videoprojekce jeho obrazů z cyklu Příliš mnoho lásky.  

Jsou plné detailů rozprostřených v barvě: nastříhané zbytky obalů od léků, otvírání z plechovky, kus brčka nebo dětské samolepky. „Mají evokovat změť všeho, v čem žijeme, a možná i hledání krásy v tom všem,“ podotkl k obrazům Votruba.

Video Události v kultuře
video

Jiří Votruba o své tvorbě

Ve své tvorbě spojuje americký pop-art, japonský komiks i grafický design. Vyjadřuje se k tématům jako globalizace, konzum, povrchnost, móda, ale i svoboda a její ohrožení. To vše s dostatkem nadhledu i humoru. Výrazné kontury a jasné barvy ale v dílech, na nichž teď ve svém ateliéru pracuje, zaměnil za střídmější černobílost. Prý má chuť si od barvy na chvíli odpočinout. Návštěvníci jeho výstavy si ji ale můžou ještě užít až do konce září.