Duše kanadské krajiny. Obrazy Veroniky Holcové jsou Divočina

Momentálně hledá své příběhy a inspiraci v Kanadě, kde dočasně žije. Vedle svých typických maleb a kreseb se její tvorba nově rozšířila také do třetího rozměru. V pražské Ville Pellé vystavuje uznávaná výtvarnice Veronika Holcová. A je to Divočina.

Video Události v kultuře
video

Obrazy Veroniky Holcové jsou Divočina

Obrazy divoké krajiny tvořila Holcová ještě dříve, než se do Kanady přestěhovala. Divočina v obrazech zdaleka neodráží jen krajinu, ale zobrazuje divokou fantazii v autorčině hlavě. „Vliv kanadského prostředí proniká do malířčiny tvorby přes nekonečný prostor, jiskřivě čisté světlo a ostré barvy, inspiraci nachází i v inuitských duších,“ uvedl kurátor výstavy Petr Vaňous. Výstava potrvá do 22. září.

Autorka, které je letos čtyřicet čtyři let, po studiích na Akademii výtvarných umění v ateliérech Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Skrepla a Vladimíra Kokolii pokračovala ve studijních pobytech v Českém Krumlově a ve Schwellenmatteli v Bernu. Vystavuje od roku 1997.

V obrazech lze hledat, bloudit, ztrácet se a opět nacházet směr

Nejprve vytvářela černobílé kresby, při nichž používala metodu asociace, a snažila se ztvárnit své psychické a mentální stavy. Její kresby sloužily jako deníkové záznamy snů a pocitů, zajímaly ji hlavně vnitřní světy. Postupně přešla k větší barevnosti, a tedy také k malbě.

Tvorba Veroniky Holcové zahrnuje jak krajiny a předměty, tak figurální malbu ve velmi specifickém prolnutí. Veronika Holcová má osobitý rukopis. Styl malby, který používá, nevyplývá z konkrétních situací, ale je objevován postupně, během malířského procesu.

„Jsou to kresby-příběhy vyprávěné celé v jednom jediném okamžiku. Lze v nich hledat, bloudit, ztrácet se a opět nacházet směr. Některé kresby jsou klidnější, meditativnější, jiné naopak emotivně vyhrocené,“ popisuje kurátor Petr Vaňous vystavená díla.

„V Kanadě jsem objevila krásné světlo plné slunce, neskutečně čisté ovzduší, divoké scenérie, smysl pro prostor i mnohotvárnost počasí. Můj nový život v jiné zemi mě pochopitelně inspiruje stejně jako velmi silné inuitské umění i současná kanadská scéna, kterou sleduji,“ uvedla k výstavě Veronika Holcová. Vedle vlastní tvorby pracuje také jako galeristka. Na české ambasádě v Ottawě propaguje současné české umění.