Hrad Bečov skrýval kromě relikviáře svatého Maura také středověký hrob

2 minuty
Události: Hrad Bečov skrýval středověký hrob
Zdroj: ČT24

Náhled do stavební historie, kosterní pozůstatky nebo stopy po uložení relikviáře svatého Maura přinesl archeologický průzkum kaple Navštívení Panny Marie na hradě Bečov. Vzácný relikviář byl v kapli objeven roku 1985. Teprve letošní průzkum však důkladně prověřil historii kaple. Relikviář je po korunovačních klenotech asi nejcennější movitou památkou v Česku, je vystaven na blízkém zámku Bečov.

Kapli bečovského hradu archeologové důkladně prozkoumali poprvé od roku 1985. Tehdy, na začátku listopadu, tady kriminalisté našli poklad. Na záběrech z té doby je vidět, jak vytahují polorozpadlou dřevěnou truhlu, zdobenou zlaceným stříbrem a mědí a dvěma sty drahými kameny. Později se ukázalo, že jde o relikviář svatého Maura, unikát, jehož význam odborníci srovnávají s korunovačními klenoty.

Jediné vhodné místo

Nyní odborníci místo vzácného nálezu opět prozkoumali. Hlínu v kapli prosévali sítem po centimetrech. Objevili díky tomu další ozdobné, zlacené části relikviáře, které před více než třiceti lety kriminalistům unikly. Vzácnou truhlu sem uložili poslední majitelé hradu, rodina Beaufortů, která z Bečova po válce prchala kvůli spolupráci s nacisty.

Současný průzkum ukázal, že majitelé kapli dokonale znali. Relikviář byl zakopán na jediném vhodném místě, kam se kvůli skalnímu podkladu vůbec vešel. „Místo, které původní majitelé zvolili pro úkryt relikviáře, bylo jediné možné,“ říká kastelán hradu Tomáš Wizovský.

Hrob bez lebek

Podlaha ukrývala také středověký hrob. Mezi kosterními pozůstatky ze 14. století ale chybějí lebky, což archeology překvapilo. Nemohou kvůli tomu určit přesný počet pohřbených. I když se podle prestižního místa uložení dá usuzovat na to, že šlo o vysoce postavené osoby, průzkum zjistil, že ostatky byly přeneseny a uloženy podruhé. „Dedukujeme z řady nepřímých důkazů, které se doplňují, že se jedná o šlechtický rod pánů z Oseka a Rýzmburka, to znamená stavitelů hradu,“ uvedl vedoucí výzkumu Filip Prekop. 

Výzkum dále zjistil, že před kaplí byla stavba takzvaným donjonem, obdélníkovou věží, zřejmě obytnou. Byla založena z větší části na tvrdé skále a zbytek byl vytvořen masivním předzákladem. Teprve později, zřejmě v druhé polovině 14. století, se stavba změnila na kapli. Její podlahu tvořily čtvercové, ručně mačkané dlaždice. Dnešní, už silně poškozená dřevěná podlaha pak pochází zřejmě až z druhé poloviny 19. století.

Vedoucí průzkumu Filip Prekop
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Průzkumem kaple skončila podle kastelána hradu a zámku Bečov Tomáše Wizovského série odborných průzkumů před rekonstrukcí hradu. Ta bude prováděna podle projektu Příkladná obnova hradu Bečov, který získal prestižní ocenění Europa Nostra, s pečlivým ohledem na zachování původních technologií. Po roce 2019 by mohl opravený hrad sloužit jako edukační centrum vývoje stavitelství ve středověku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 5 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 19 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025
Načítání...