Filmové klapky podvacáté! Putují na aukci do Zlína

Filmové klapky od Adolfa Borna, Jana Saudka nebo Dagmar Havlové podpoří mladé filmaře. Originální výtvarná díla opět vydraží zlínský filmový festival pro děti a mládež. Nejprve ale rekordních 141 klapek představuje na putovní výstavě. Na přelomu dubna a května je kolekce k vidění na Slezskoostravském hradě.

Video Události v kultuře
video

Filmové klapky na výstavě i na dražbě

Klapky se malují a draží už podvacáté, za celou dobu vzniklo 2200 klapek. Nejčastěji je výtvarníci zdobí pohádkovými a filmovými motivy. Najdou se ale výjimky. Například zlínský výtvarník Ladislav Pálky zachycuje festivalový Zlín, skláři Ondřej a Stanislav Žampachovi zase vyzdobili skleněný podklad ryzím zlatem.

„Přispívali nám například Jan Saudek, Kateřina Miler nebo loni zesnulý Adolf Born. Je tu i klapka, kterou vytvořila dcera Karla Zemana. Za těch dvacet let se do projektu zapojují nejen jednotlivci, ale i celé výtvarnické rodiny,“ připomněla další jména mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. 

Prohlédnout si letošní klapky mohli zájemci už v Praze, Mladé Boleslavi, Brně a Olomouci. Po Ostravě se přesune do Zlína, kde se na konci května uskuteční tradiční aukce. Vybrané peníze půjdou na podporu autorských snímků studentů filmových škol. Dosud nejúspěšnější byla klapka Libora Vojkůvky, v roce 2008 za ni dal kupec 199 tisíc korun.

Do letošního roku vydělaly filmové klapky více než 28 milionů korun, které pomohly podpořit 330 audiovizuálních studentských projektů.