Cembalistka Růžičková a dirigent Gardiner získali novou cenu klasické hudby

Zuzana Růžičková, Kateřina Javůrková a sir John Eliot Gardiner se stali prvními držiteli nové ceny klasické hudby Classic Prague Awards. Ceny dnes poprvé vyhlásili v Sále Martinů budovy HAMU v Praze. Křišťálovou trofej získala cembalistka Růžičková za celoživotní přínos, hráčka na lesní roh Javůrková v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir Gardiner.

Zuzana Růžičková
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Cena v podobě křišťálové trofeje s grafikou jedné z Janáčkových partitur je spojena v soutěžních kategoriích s finanční odměnou 100 000 korun.

Laureáty vybrala odborná porota sestavená z osobností klasické hudby. Tvoří ji houslový virtuos Václav Hudeček, sopranistka Gabriela Beňačková, skladatel Ondřej Soukup, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč a klavírista a pedagog Ivan Klánský.

„Myslím, že se povedlo ocenit skutečně důležité osobnosti, ale i nastupující talent na scéně klasické hudby,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Video Události v kultuře
video

První ročník Classic Prague Awards

Za vznikem cen stojí společnost Voice of Prague spolu s bývalým ministrem kultury Besserem. Ten již osobně ve Velké Británii předal Gardinerovi cenu za propagaci české hudby v zahraničí. 

Sir Gardiner mimo jiné v minulosti dirigoval také Českou filharmonii. „Cena je v těch nejlepších rukou. Nejvíce jsem si to uvědomil v momentě, kdy jsem cenu siru Gardinerovi předával, jelikož on ihned poznal, že rytina na trofeji je část Janáčkovy partitury z Glagolské mše. Musím říct, že mě velmi dojalo, s jakým nadšením a pokorou ocenění přijal,“ podotkl Besser.

„Jsem poctěn, že mi byla nabídnuta tato cena. Moc rád ji přijímám coby jeden ze skromných šiřitelů české hudby v zahraničí. Jsem hluboce přesvědčen o kvalitách české hudby, nejen 19. a 20. století, ale i té dřívější, zejména Zelenkovy.“

John Eliot Gardiner

dirigent

Vyhlašováním cen provázel generální ředitel České filharmonie David Mareček. Diváci se dočkali šesti hudebních vystoupení. Kromě komorního orchestru Pavla Haase se představili také klavírista Adam Skoumal, Dětský sbor Jitro pod taktovkou sbormistra Jiřího Skopala nebo Zemlinského kvarteto. Mezi vystupujícími nechyběla oceněná hráčka na lesní roh Javůrková.