Do Holešovic přiletěla vzducholoď Gulliver. Setkávat se v ní budou spisovatelé a čtenáři

V pražských Holešovicích se o druhém prosincovém víkendu slavnostně otevřela vzducholoď Gulliver. Dřevo-ocelová stavba vyrostla na střeše kulturního centra DOX, jehož je součástí.

Video Události: Holešovická vzducholoď bude sloužit literatuře
video

Události: Holešovická vzducholoď bude sloužit literatuře

Zdroj: ČT24

„Přistávací manévr“ nové holešovické vzducholodě trval tři roky. Uvnitř lodě vznikl sál věnovaný výhradně literatuře.

Pořádat se tam budou setkání s autory, lidé si tam ale budou moct přijít i jen tak počíst. „To je tajemství vzducholodí, že jsou vevnitř nejkrásnější,“ říká autor Gullivera architekt Martin Rajniš.

Program vzducholodi proto zahájili světově známí spisovatelé Azar Nafisi a Patrik Ouředník. Spolu s nimi se slavnostního otevření lodi zúčastnili také ilustrátor Petr Sís a zakladatel organizace Art for Amnesty Bill Shipsey.

 Stavbu lodě inicioval ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. „Přišel Leoš Válka a povídá: Hele, Martine, archa svobody, sedni si a skicuj. První verze, druhá verze,“ vzpomíná na vznik holešovické vzducholodě Rajniš. 

Vstup do vzducholodě Gulliver v centru DOX
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Deml

Zpočátku přitom vůbec nebylo jasné, že půjde o vzducholoď. Podle zadání měla nad centrem DOX vzniknout nekorespondující struktura organického tvaru, která by byla v kontrastu s architekturou centra. Potom se promýšlela délka lodě, tvar i materiál. „Aby to nebylo, jako že sem spadl kolos,“ říká Válka.

Loď má 42 metrů, konstrukci z kovu, plášť ze dřeva a kryt z nejmodernějšího plastu. Romantické plavidlo nad střechami stálo 25 milionů korun.

Podle centra DOX vzducholodě „ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat“.  Vzducholoď proto dostala jméno podle hrdiny fantaskního cestopisu Gulliverovy cesty z 18. století. Holešovický Gulliver vezme na palubu současnou českou a světovou literaturu při čteních a setkáních s autory.