Příští vlna rozdala ceny za alternativu. Osobností roku je Jiří Maryško

Předáním cen ve sféře nezávislého divadla začal v pátek večer v pražském paláci Akropolis 23. ročník festivalu divadelní a jiné alternativy Příští vlna/next wave. Osobností roku se stal herec a aktivista Jiří Maryško. Jako Živoucí poklad vstoupil do pomyslné síně slávy festivalu dramaturg, scenárista, herec a pedagog Petr Oslzlý.

Jiří Maryško
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Producentským počinem roku byl vyhlášen festival Menteatrál, přehlídka divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Pocta za Publikační počin roku letos patří Miloslavu Klímovi za sérii deseti vydaných sborníků Divadlo a interakce. Projektem roku se stalo Pomezí, na přehlídce alternativy uváděné hned ve třech reprízách od 26. do 28. září.

Objevem roku se stal filmový teoretik, dramatik a dramaturg brněnského HaDivadla Matěj Nytra, mimo jiné autor scénické eseje Ice Pøz, která bude na festivalu uvedena 25. září.

O den dříve vystoupí se svou improvizační show další oceněný, herec a aktivista Jiří Maryško se stal Osobností roku. Herec, který působí třeba v Činoherním studiu Ústí nad Labem, byl oceněný za nekompromisní postoje a odvahu v kritice současného Česka. Uznání získala i jeho improvizovaná představení, která připravuje s Divadlem Demago.

Živoucí poklad

Držitel titulu Živoucí poklad Petr Oslzlý byl oceněn za vše, co vykonal pro brněnské Divadlo Husa na provázku, včetně festivalu Divadlo v pohybu a založení Centra experimentálního divadla. Dále za odvahu při formování hnutí studiových divadel a osobní přínos mezinárodní divadelní spolupráci. Cenu převzal i za mnohaleté pedagogické působení.

Před Petrem Oslzlým titul Živoucí poklad získali Ivan Vyskočil, Bořivoj Srba, Jana Pilátová, Eva Kröschlová, Václav Martinec, Eva Tálská, Jan Schmid, Ctibor Turba, Arnošt Goldflam, Bohdan Holomíček, Andrej Krob, Hubert Krejčí a Karel Makonj.

Ceremoniál režíroval Petr Boháč, v podání Orchestru Berg zazněly fragmenty skladby Michala Nejtka Constellation I. Ocenění převzali zrcadlové masky navržené výtvarníkem Petrem Niklem.

Festival Příští vlna/next wave potrvá dva týdny a nabídne přes třicet představení, site-specific projekty nebo koncerty. Dramaturgyně Lenka Dombrovská upozornila, že druhý festivalový víkend 23. až 25. září bude místem jeho konání syrový prostor někdejšího kina 64 U hradeb, dnes přístupný jen během speciálních akcí. Přehlídka umožňuje prezentaci divadelního okraje, hudební a taneční alternativy.