Vstupte do gulagu. Čeští historici vytvořili virtuální muzeum sovětských lágrů

Virtuální muzeum gulagu (zdroj: ČT24)

Na webu vzniklo virtuální muzeum Gulagu. Celosvětově první projekt, který s pomocí 3D animace dokumentuje lágry v bývalém Sovětském svazu, je zájemcům dostupný v češtině, angličtině a ruštině. Muzeum přibližuje, jak fungoval sovětský represivní systém. Jednotlivé „prohlídky“ doplňují příběhy perzekvovaných Čechoslováků a vybrané dokumenty a fotografie, které shromáždili pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů díky projektu Čechoslováci v gulagu.

Pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů a organizace Gulag.cz se výzkumu sovětských pracovních táborů věnují od roku 2008. Vzniku online muzea předcházelo několik českých expedic, které zmapovaly pozůstatky táborů gulagu v oblasti takzvané Mrtvé trati, která byla v období 50. let budována mezi sibiřskými městy Salechard a Igarka.

„Na první expedici jsme vyrazili čistě ze zvědavosti. Zjistit, jestli se z bývalých lágrů na těchto odlehlých teritoriích vůbec něco dochovalo. Když jsme zjistili, že ano, rozhodli jsme se, že se pokusíme místa zmapovat profesionálněji a tehdy se zrodil i nápad zpřístupnit výsledky naší práce na internetu ve formě virtuálního muzea,“ popsal vznik projektu předseda spolku Gulag.cz Štěpán Černoušek.

Gulag Online
Zdroj: Gulag.cz

Muzeum zavede čtenáře do odlehlých částí Sibiře, kde se stále nacházejí pozůstatky jednotlivých pracovních táborů. Uživatel může přecházet mezi satelitními snímky, topografickými mapami a vrstvou dokumentovaných táborů a železnice. Historikové využili také geografické informační systémy a díky nim vytvořili podrobnou digitální mapu Mrtvé trati, která obsahuje třeba zpracované skeny vojenských map ze 60. a 70. let.

Webové stránky Gulag Online představují také panoramatické fotografie se současnou podobu lágrů nebo 3D modely předmětů denní potřeby, deníky, osobní korespondenci a dobové fotografie vězňů z vyšetřovacích spisů tajné sovětské policie NKVD.

Gulag Online
Zdroj: Gulag.cz

„Od bolševické revoluce v roce 1917 až do konce 60. let bylo v SSSR perzekvováno přibližně 25 tisíc československých občanů a příslušníků českých menšin žijících v SSSR. Dodnes však zůstávají tragické osudy většiny z nich nejen veřejnosti, ale dokonce i jejich nejbližším zcela neznámé. To byl ten hlavní impulz k zahájení našeho výzkumu v roce 2008,“ uvedl jeden z autorů projektu historik Jan Dvořák.