José Cura se v Praze představí jako skladatel a učitel

Proslulý zpěvák José Cura se v Praze představí netypicky jako dirigent, autor a učitel. Kromě hudby Sergeje Rachmaninova a Ottorina Respighiho uvede také vlastní skladbu Magnificat. Zazpívá ji spolu s českou pěvkyní Dagmar Peckovou. Kromě toho v Česku povede mistrovské dílny. Těm nejlepším účastníkům pak nabídne šanci zazpívat si pod jeho vedením spolu s pražským Symfonickým orchestrem FOK.

Jako dirigent abonentních koncertů vystoupí José Cura s FOK dva večery 10. a 11. února. Ke spolupráci si přizval přední českou mezzosopranistku Dagmar Peckovou. Kromě dvou svých oblíbených skladatelů Sergeje Rachmaninova a Ottorina Respighiho uvede také vlastní dílo Magnificat, které složil v roce 1988, dávno předtím, než se proslavil.

Maria bez glorioly

„Moje žena v té době měla za sebou dvě těhotenství, která neskončila dobře. Když byla v očekávání potřetí, bylo vše v pořádku. Začal jsem psát Magnificat a skladbu jsem dokončil, když se narodil můj syn. Náhodou byl ten rok papežem Janem Pavlem II. zasvěcen Panně Marii. Hlavní inspirací ale bylo to, že jsem se konečně stal otcem,“ vypráví Cura.

Video Události v kultuře
video

José Cura: Magnificat je obrazem teenagera

José Cura: Magnificat je obrazem teenagera

José Cura: Děti jsou naše budoucnost

„O tři roky později jsme se vydali do Evropy za štěstím a začala moje dráha zpěváka. Dílo zůstalo zastrčené v krabici 27 let,“ dodává slavný umělec, který je známý hlavně jako pěvec, ačkoliv zpívat začal až v devětadvaceti letech. Původně studoval právě skladbu a dirigování.

Magnificat je podle biblické tradice chvalozpěv, který Panna Maria zpívala před narozením Ježíše Krista. Název je odvozen od prvního verše v latině (Magnificat anima mea Dominum, česky Duše má velebí Pána).

„Pro mne je Magnificat obrazem teenagera. Jistě, bavíme se o Panně Marii, ale tehdy gloriolu ještě neměla. Byla mladou ženou, která se dozvěděla, že bude matkou syna božího. Zkuste tohle říct dneska nějaké dívce na ulici. Jistě prošla velkou vnitřní katarzí,“ uvažuje Cura.

Lekce nadšení

Kromě koncertů vede světoznámý tenorista také výuku. Na několik hodin se postavil do čela královéhradeckého dětského sboru Jitro. Společně pracovali právě na skladbě Magnificat. V mladých zpěvácích se Cura snažil především vzbudit nadšení pro hudbu.

José Cura

José Cura

„Nerad pracuji s lidmi, co se tváří otráveně. Děti jsou naše budoucnost. Když jim nedáme energii, budeme mít problém.“

José Cura

Své zkušenosti dále předá českým hudebníkům nejmladší generace během mistrovských lekcí. S pěvci a dirigenty se hodlá věnovat hlavně operám Giuseppa Verdiho a Giacoma Pucciniho.

„Studentům hodlám hned zkraje říct, že je nebudu učit zpívat, protože to by nebyla mistrovská dílna, ale dílna začátečníků. Předpokládám, že v mistrovské dílně už zpívat umíte. Chci ve studentech probudit nástroje, které jim neumožní jen zpívat, ale být profesionálním zpěvákem a hercem. To je další úroveň,“ říká José Cura.