Jakub Špaňhel se přestěhoval za Bohuslavem Reynkem

Před několika lety se malíř Jakub Špaňhel odstěhoval z Prahy na venkov, založil rodinu a začal malovat venkovské motivy. V pražské Galerii Václava Špály nyní vystavuje práce z poslední doby. Expozici pojmenoval Obrazy 1648 až 2016. První letopočet odkazuje k tvorbě barokního rytce Václava Hollara. Další inspirací je dílo Bohuslava Reynka.

Po letech v metropoli se přestěhoval na venkov. „Dřív jsem žil spíš v noci, teď žiju spíš ve dne,“ říká Jakub Špaňhel. Založil rodinu a nový životní styl se projevil i v tvorbě. Obdiv k přírodě spojil s úctou k českým mistrům.

„Venkov se za poslední roky určitě projevil tím, že jsem maloval venkovské krajiny a zvířata, koně, psy, ovce. Jako inspirace mi posloužil Bohuslav Reynek, kterého obdivuji, takže díky tomu vzniklo zhruba dvacet velkých obrazů na téma pocta Reynkovi,“ říká Špaňhel.

Video Události v kultuře
video

Jakub Špaňhel skládá poctu Reynkovi

Jakub Špaňhel skládá poctu Reynkovi

Jakub Špaňhel: Rád maluji chrámy a banky

Letopočet z názvu výstavy 1648 odkazuje na rytinu Václava Hollara, který je druhým inspiračním zdrojem Špaňhelovy venkovské tvorby.

Na město ale malíř nezanevřel. Svým oblíbeným motivům kostelů, katedrál a evropských bank se věnuje pořád: „Když jedu do nějakého cizího města, tak nejdu jenom do kostela nebo na náměstí, ale také se podívám, jak v tom státě vypadá jejich centrální banka.“

Pro vlastní rukopis hledá originální název. „Kdysi jsem říkal, že by to mohl být expresivní impresionismus. Jde mi o ten dojem, zajímá mě světlo v obraze, ale zároveň je to taková gestická malba,“ uvažuje umělec. Výstava v Galerii Václava Špály potrvá do 13. března.