Cohen prožene orchestr a zakončí JazzFest Brno

Do Česka se vrátil uznávaný izraelský kontrabasista a zpěvák Avišaj Cohen. S Filharmonií Brno v pondělí představí orchestrální aranže vlastních skladeb i jazzových standardů. Koncert v Bobycentru zároveň zakončí 14. ročník brněnského festivalu JazzFest.

Avišaj Cohen
Zdroj: Reuters/Darrin Zammit Lupi

„O Cohenovi je dobře známo, že umí skloubit virtuositu, hudební kvalitu i nevtíravou show. Jen málokdo umí takto vkusně míchat špičkové umění a zábavu,“ říká umělecký ředitel přehlídky JazzFest Brno Vilém Spilka.

Jazz a world music

Cohen už v letech 2006 a 2012 na JazzFestu úspěšně vystoupil, ovšem nikdy neměl za sebou symfonický orchestr. „Moje hudba je rytmicky náročná, protože orchestr na takový druh rytmu není zvyklý. Jsem hodně zvědavý a trochu nervózní, jak si s tím poradí,“ uvedl Cohen.

Video Události v kultuře
video

Do Česka se vrátil Avišaj Cohen

Nový projekt kombinuje jazz a world music. „Cohen napsal a nechal zaranžovat své vlastní skladby, jež proplétají nejrůznější vrstvy rytmů či hudebních vlivů, mísí sefardské zpěvy s klezmerem, jazzem i tepající brazilskou bossa novou,“ popsal Spilka. Program doplňují známé skladby z takzvaného Velkého amerického zpěvníku.

Na ulici a po barech

Na aranžích pracoval pětačtyřicetiletý Cohen s Robertem Sadinem. Kromě padesátičlenného orchestru bude na scéně také Cohenovo jazzové trio ve složení kontrabas, klavír a bicí. O dva dny později odehraje Cohen za doprovodu brněnských filharmoniků stejný program ještě v prestižním vídeňském sále Konzerthaus.

Cohen pochází z městečka nedaleko Jeruzaléma, vyrůstal v hudební rodině. V dětství začal hrát na klavír, ve 14 letech mu učaroval kontrabas. V 90. letech sbíral zkušenosti v New Yorku, kde hrál na ulici a po jazzových barech. V roce 1997 si jeho talentu všiml pianista Chick Corea, s nímž pak několik let hrál, než se plně zaměřil na sólovou dráhu.