Martin Reiner dopsal Básníka a sám začal psát verše

Za knihu Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném získal Cenu Josefa Škvoreckého a Knihu roku Magnesia Litera. Nyní Martin Reiner vydal sbírku vlastních veršů. Pojmenoval ji Nové decimy, navazuje tak na svoji starší sbírku z roku 1996.

Video Události v kultuře
video

Martin Reiner: Chtěl jsem zjistit, jak jsem se změnil

„Když jsem po dopsání románu o Ivanu Blatném věděl, že budu mít nějakou dobu pauzu, než se pustím do dalšího románu, tak jsem si řekl: pojďme zkusit stejnou básnickou formu decimy o dvacet let později. Původní vnitřní zadání bylo zjistit, jak jsem se sám za tu dobu změnil,“ říká Martin Reiner, který byl hostem Událostí v kultuře.

První sbírku s názvem Decimy vydal v lednu 1996. Od té doby napsal devět dalších knih. Za tu poslední, román Básník o Ivanu Blatném, získal Cenu Josefa Škvoreckého nebo Knihu roku Magnesia Litera.

Rozšířit kontext

Po dvaceti letech se k básnické formě decim vrátil (deset veršů, rýmování ve dvou slokách abbab, ccddc). Sám říká, že ho přísná básnická forma přitahuje. Z velkého množství napsaných textů do nové knihy vybral takové, aby spolu utvořily pestrou směs.

Na poslední chvíli se také rozhodl připojit k některým básním i krátké komentáře. „Je to podobné jako to, co běžně dělám na veřejných čteních. Chci rozšířit kontext k vnímání těch textů,“ říká básník. Novinku ve středu pokřtil v pražském divadle Na zábradlí. Nové decimy vydalo nakladatelství Druhé město, grafiku připravilo studio ReDesign.