Pražské Jezulátko dostalo nový oltář z dílny Otmara Olivy

Mimořádnou událost v neděli prožívaly stovky lidí ve zcela zaplněném kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Chrám s Pražským Jezulátkem, kterému se ročně přichází poklonit 400 tisíc lidí z celého světa, získal nové liturgické předměty. Prostor barokního kostela doplnilo soudobé duchovní umění z dílny Otmara Olivy.

Pražské Jezulátko
Zdroj: ČTK/Fluger René

Řád bosých karmelitánů slaví v tomto roce pětisté výročí od narození Terezie z Avily, které vrcholilo 15. října. Významná učitelka církve byla také reformátorkou karmelitského řádu. K této významné události se komunita bosých karmelitánů, která sídlí v kostele Pražského Jezulátka, rozhodla uskutečnit novou úpravu liturgického prostoru.

Oltář, ambon a kropenka vznikly v dílně Otmara Olivy na Velehradě a byly slavnostně posvěceny v neděli 18. října dopoledne pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Interiér barokního chrámu, kam za slavnou soškou Pražského Jezulátka míří každý rok statisíce turistů a poutníků z celého světa, doplnilo soudobé duchovní umění.

Video Události
video

Pražské Jezulátko dostalo nový oltář

Pražské Jezulátko dostalo nový oltář

Josef Kvasnička: Otmar Oliva je známější v zahraničí

„Člověk, který do chrámu přijde, tak nemá pocit, že tady je něco navíc. Zapadá to do celkové kompozice,“ chválí nové liturgické předměty převor komunity karmelitánů u Pražského Jezulátka Petr Glogar. Olivovu práci ocenili také návštěvníci kostela.

Otmar Oliva je český akademický sochař, který se specializuje na tvorbu liturgických předmětů a úpravu chrámových prostor. Na Velehradě vybudoval ateliér a v roce 1985 také kovoliteckou dílnu. Jeho díla zdobí slavné chrámy po celém světě. Jeho nejvýznamnější prací je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater ve Vatikánu.