Ve věku 94 let zemřela Věra Saudková, neteř Franze Kafky

V pondělí ve věku 94 let zemřela neteř Franze Kafky Věra Saudková, informoval její vnuk Josef Třeštík. Dcera nejmladší Kafkovy sestry Ottly pracovala jako redaktorka Lidových novin, nakladatelství Odeon a Svoboda.

Věra Saudková zemřela ve svém bytě v Praze. „Její matka, stejně jako další dvě Kafkovy sestry, zemřela během holocaustu. Spolu se svým prvním manželem Karlem Projsou ukrývala během nacistické okupace spisovatele Jiřího Weila,“ uvedl Třeštík.

Osudu Ottly, matky zesnulé Saudkové, se v roce 2009 na ČT2 věnoval dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. V díle Nejmilejší sestra Franze Kafky na svou matku vzpomínala tehdy osmaosmdesátiletá Saudková, přestože žádosti o rozhovor médiím léta odmítala.

Její manžel Erik Adolf Saudek byl český překladatel, převážně z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Zásadní význam má jeho 15 překladů nejhranějších Shakespearových her, na kterých pracoval od roku 1936 (Julius Caesar) až do své smrti (nedokončený překlad Troilus a Cressida). Zahynul tragicky v roce 1963 u moře v bulharském Sozopolu. Se svou ženou měl čtyři syny a dceru.