Brněnská opera začala nový rok pod novým vedením

Brno - Operní soubor a orchestr brněnského Národního divadla má s novým rokem nové vedení. Uměleckým šéfem se stal režisér Jiří Heřman, zkušenosti se stejnou funkcí má už z pražského Národního divadla. Taktovky šéfdirigenta se ujal Marko Ivanović, specialista na hudbu 20. století a soudobou hudbu.
Video Brněnskou operu nově vede Jiří Heřman
video

Brněnskou operu nově vede Jiří Heřman

Šéfem opery Národního divadla v Praze byl devětatřicetiletý Heřman v letech 2007 až 2011. I o rok mladší Ivanović má s prací na první české scéně zkušenosti. Spolupracoval i s dalšími předními českými orchestry a festivaly, dirigoval ve Švédsku, Německu, Polsku či Japonsku.

Brněnský orchestr řídil jako host loni na podzim při inscenaci Janáčkovy opery Věc Makropulos. Spolupráci si pochvaloval, v Brně prý našel kvalitní, zkušené hudebníky, kteří jsou zároveň ochotní přijímat nové podněty. Ve druhé polovině sezony představí v Brně svou autorskou rodinnou operu Čarokraj, kterou před třemi lety uvedlo v premiéře pražské Národní divadlo.

Marko Ivanović při zkoušce s Filharmonií Brno na koncertní program se skupinou The Plastic People Of The Universe
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Plánované směřování brněnské opery naznačí Inaugurační galakoncert naplánovaný na 9. ledna. Zazní vybraná čísla z inscenací připravovaných na druhou polovinu aktuální sezony a sezonu příští. Orchestr bude řídit právě Ivanović. Představí se přední sólisté souboru, třeba Pavla Vykopalová, Anda-Louise Bogzová, Rafael Alvarez a Jan Šťáva. Heřman už dříve uvedl, že chce k opeře přitáhnout i diváky, kteří na ni obvykle nechodí.

Změny ve vedení jsou součástí obměny uměleckých šéfů, kterou před více než rokem započal po svém nástupu do funce ředitele brněnského Národního divadla Martin Glaser.