Podzimní náhled do českého loutkářství

Praha - Třináct profesionálních, nezávislých i amatérských souborů a skupin uvede v Praze oborová přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, jejíž 17. ročník se od 2. do 4. listopadu uskuteční na dvou scénách Divadla Minor. Akce, kterou pořádají Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář a České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), vyvrcholí předáním putovní ceny Erik.

Cena bude předána 4. listopadu v 18 hodin ve velkém sále Divadla Minor. „Nejlepší inscenace, o nichž se diskutovalo jako o možných kandidátech na toto prestižní ocenění, budou prakticky všechny na přehlídce uvedeny. Hlasování odborné veřejnosti však bude ukončeno ještě do jejího zahájení,“ řekla na tiskové konferenci v Praze šéfredaktorka časopisu Loutkář a ředitelka přehlídky Nina Malíková.

Připomněla, že loni Erika dostala inscenace plzeňského Divadla Alfa Tři mušketýři, která se hraje na nejrůznějších festivalech po celém světě a od premiéry nasbírala 16 trofejí.

Během festivalu se ve spolupráci s Katedrou alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU uskuteční sympozium na téma „Postavení a význam loutkového divadla v Evropě – Interakce komponentů jevištního díla“, a to v neděli 4. 11. od 9:30 v Halleyově sále DAMU.

Podle Malíkové je spojnicí letošního programu černý humor, od laskavého pro nejmenší až po ten výrazně černý pro starší děti a dospělé publikum. „Některé inscenace charakterizuje vlna nostalgie, ale převažuje anglický suchý humor,“ uvedla.

Vedle profesionálních souborů (Naivní divadlo Liberec, Divadlo Alfa Plzeň, Divadlo Lampion Kladno a pražský Minor) se představí například členové nezávislé skupiny Buchty a loutky, sólová výtvarnice a performerka Hana Voříšková z Chocně, pozoruhodný autorský projekt Jiřího Adámka a Kristiny Maděričové s názvem Vetřelec či příběh O rackovi a kočce, která ho naučila létat v podání pražského Sdružení Serpens a Agentury Dell'Arte. Amatérské soubory letos zastoupí turnovští Čmukaři, svitavské Céčko, pražský soubor Tate Iymni či divadelní uskupení L. S. Věk z Plzně a královéhradecké Divadlo DNO.

Zahraničního hosta letošní ročník přehlídky kvůli financí nepředstaví. Lístky se prodávají po 120 korunách na velké jeviště Minoru, na malou scénu jsou o 40 korun levnější.

Představení souboru Čmukaři z Trutnova
Představení souboru Čmukaři z Trutnova