Alma & Amanda: dvě duše – jedno tajemství, dvě tváře – jeden problém

Praha - Premiéru představení Alma & Amanda uvedl soubor Krepsko v pražském experimentálním prostoru Roxy/NoD. Takzvané fyzické divadlo sledující myšlenku "žádné jazykové bariéry" vypráví příběh beze slov prostřednictvím improvizace i absurdního černého humoru za přítomnosti poetické hravosti.

Alma & Amanda, dvě dívky stejné a přeci jiné, nejlepší kamarádky a zároveň největší nepřítelkyně, v představení finských divadelnic Linnei Happonen a Henny Kaikuly odkrývají možné podoby ženské duše. Jediným výrazovým prostředkem je jejich tělo.

„V příběhu je hodně obrazů, linií a možností, které je možno různě interpretovat. Chceme, aby si v představení každý našel svůj vlastní příběh. Podle mne odkrývá různé stránky naší osobnosti, je o tom, co v sobě máme a naopak nemáme rádi,“ přibližuje obsah představení herečka Henna Kaikula.

Představení Alma & Amanda je volným pokračováním trilogie pojmenované Twilogie, což jsou tři příběhy o dvojicích, dvojnících a dvojčatech; o lidech, kteří nemohou být sami, ani sami sebou.

„Scénář nenapsal pouze jeden člověk, takže je v něm něco z každého z nás. Jsou to naše myšlenky, je o proměnách osobnosti a charakteru,“ vysvětluje Guy Dowsett, spoluautor scénáře.

Finská dvojice přicestovala za souborem Krepsko podruhé. Už při své první návštěvě v rámci projektu Great Garden Party překvapila publikum svými akrobatickými schopnostmi.

Divadelní skupina Krepsko vznikla v roce 2001, vyjadřuje se především spojením absurdního divadla a jemné klaunérie. Přestože česko-finská skupina působí nejvíce v Praze, její členové a hosté pocházejí z různých zemí. Svou práci uvedlo Krepsko v mnoha divadlech a na divadelních festivalech.

Představení Alma & Amanda se v Roxy/NoD odehraje 30. a 31. října.