Happening k 70. výročí úmrtí T. G. Masaryka

Praha - I významné a závažné události se mohou připomínat s lehkostí, nadhledem a vtipem, aniž by ztrácely na serióznosti. Mezi takové se přiřadí i plakátová výstava k 70. výročí úmrtí prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která byla otevřena v pondělí 3. září.

Organizátory nekonvenční pouliční výstavy TGM slovem i obrazem jsou Zuzana a Eugen Brikciusovi, kteří u Masarykova nádraží výstavu zahajovali. Prozaik, básník, esejista a výtvarný umělec Eugen Brikcius k insatalci říká: „Při známé ignoranci českého národa je zapotřebí, zejména u příležitosti tohoto kulatého výročí, vynést Masaryka do ulic. Musím říct, že tato vernisáž je ze všech vernisáží tou ´nejvernisážovitější´, protože etymologie toho slova odkazuje na lakování. Ve francouzských ateliérech vždy dopoledne malíři lakovali svoje plátna, přišli přátelé a jiní umělci a u této činnosti také popíjeli vínko. My to uděláme také tak.“

„Výstava je sestavená z fotografií a výroků o Masarykovi i z citací samotného Masaryka, z nichž některé jsou pozoruhodné a dosud nepublikované. Na každém z pětice sloupů je instalováno 10 až 15 plakátů, jde tedy zároveň o krátkou procházku masarykovskou Prahou s patero zastavením. Výstava ale není snůškou kuriozit, jedná se spíše o koláž či leporelo, které nabízí jeden z možných pohledů na život a dílo TGM. Forma plakátů je zvolená záměrně, neboť tyto se velmi dobře lakují,“ pokračuje Brikcius. Pouliční plakátová výstava potrvá do 13. září.

Eugen Brikcius se narodil 30. srpna 1942 v Praze. Po maturitě na gymnáziu prošel řadou manuálních zaměstnání (mimojiné byl přidavačem, řidičem akumulátorového vozíku, pomocným dělníkem a programátorem). V letech 1966–1968 dálkově studoval filosofii a sociologii na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze, v letech 1968–1970 filosofii na University College v Londýně. Od roku 1982 žije ve Vídni, v současnosti má svobodné povolání. V letech 1966–1970 pořádal happeningy, na něž po roce 1990 navázal organizováním tzv. konceptuálních akcí.

TGM slovem i obrazem
TGM slovem i obrazem
Více fotek
  • TGM slovem i obrazem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/19/1814.jpg
  • TGM slovem i obrazem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/19/1813.jpg