Expozice nazvaná Dinosauři z Argentiny potrvá do 1. června. Je výsledkem spolupráce s Paleontologickým muzeem Egidia Feruglia z argentinského Trelewu a představuje odlitky koster dinosaurů z různých argentinských nalezišť. Do Prahy dorazila z Madridu a v létě poputuje na Slovensko a do Polska.
Dinosauři jsou považováni za ikonu druhohorní éry. Celosvětové rozšíření jejich drobných i gigantických druhů a zánik před 65 miliony lety je dnes obecně známou skutečností. Náhlý konec způsobily pravděpodobně klimatické změny zapříčiněné kolizí Země s obřím meteoritem. Dinosauři po sobě naštěstí zanechali v různých částech světa velké množství kosterních pozůstatků. Nálezy drobných masožravých druhů z Argentiny jsou geologicky nejstarší a mají pro řešení této otázky zásadní význam.
Podle paleontologa NM Jiřího Kvačka patří kostry dinosaurů k magnetům významných světových muzeí. „Ne každý je však mohl vidět. Je to způsobeno i tím, že v Čechách byly první nesporné kosterní zbytky dinosaura objeveny až v posledních letech. První kost českého dinosaura - iguanodona - byla nalezena v roce 2003 v okolí Kutné Hory. Tento býložravý druh byl však oproti většině argentinských dinosaurů trpaslíkem a největšímu z exponátů by nesahal ani po kolena,“ podotýká Kvaček.
Účelem výstavy je zábavnou formou poučit především školní mládež o historii planety. I proto si budou moci děti ve vyhrazených termínech vyzkoušet práci paleontologů - odkrývat kosti dinosaurů a odlévat zuby druhohorních plazů. „Interaktivní část výstavy bude zábavou pro děti; pomocí her jim přiblíží práci, která bývá obvykle veřejnosti skryta a je známa jen úzkému okruhu specialistů,“ dodává Kvaček.