„Tristan a Isolda je jeden z nejslavnějších příběhů o lásce - lásce, která se nedá zkrotit, a proto končí tragicky. Tohle téma vzrušovalo lidi v době vzniku legendy a zajímá je to dosud,“ říká režisér Ondrej Spišák, jehož styl charakterizuje výrazná jevištní obraznost, nekonformnost a hravost. Tou kdysi okouzlil pražské publikum v kultovní inscenaci osmdesátých let Džezinbed.
Legenda o Tristanovi a Isoldě patří k nejstarším eposům západní Evropy. Její původ je patrně ve Skotsku, odkud se vydala na jih, do Anglie. Na kontinentě pak zlidověla a získala oblibu zejména ve Francii, kde byla také několikrát zaznamenána v písemné podobě. Jde o příběh hříšné lásky a oddanosti, jehož model v nesčetných variacích existuje dodnes. Ačkoli je tato legenda starší než legendy o rytířích kulatého stolu, byla pro svou oblíbenost do Artušovských eposů začleněna a dnes je brána jako jejich nedílná součást.
V dobách, kdy byl královým rádcem čaroděj Merlin, se mnoho rytířů vydalo hledat Svatý grál. Pro každého z nich však bylo Grálem něco jiného. Pro Tristana, vazala krále Marka, jím byla láska. Láska osudová, zapovězená. Láska k ženě svého pána, která byla v rozporu s jeho ctí a přísahou. Láska na život a na smrt…
Režisér Ondrej Spišák naznačil, že forma inscenace Tristana a Isoldy v Divadle ABC bude pohádkově-romantická. „Určitě ale půjde o to, aby za pohádkovou linií byl ještě další rozměr - věci ne jednoznačně dobré, nebo špatné, ale všelijak důmyslně promíchané,“ říká Spišák.
„Významnou úlohu hraje i pohybová stylizace, výtvarné pojetí scény a také scénická hudba, která není nahraná, ale živě interpretovaná všemi herci,“ upozornil dramaturg inscenace Jiří Janků a dodává: „Chtěli jsme, aby výsledek byl obrazivý, magicky tajemný, ale jednoznačně sdělný.“
Tristan a Isolda, Divadlo ABC. Režie Ondrej Spišák, hrají: Tristan: Jakub Prachař, Isolda: Zuzana Kajnarová, Král Marc: Hynek Čermák, Morholt: Rostislav Novák, Andret: Jaromír Nosek, Rivalen: Hanuš Bor, Brangiena: Lucie Pernetová