Slovenská opera a činohra hostuje v Národním divadle

Praha - 8. dubna se na scény pražského Národního divadla vrací slovenská opera a činohra v podání souborů Slovenského národního divadla z Bratislavy. V historické budově ND zazní mimo jiné jedno z nejznámějších děl slovenského komponisty Eugena Suchoně Krútňava v režii Juraje Jakubiska.

Dubnové hostování zahájí dva operní tituly. Pod soudobou operou The Players jsou autorsky podepsáni libretista Juraj Beneš a Martin Huba, ve Stavovském divadle bude uvedena 8. dubna. Krútňava zazní o dva dny později.

Činoherní práci představí v Praze slovenští herci od 10. do 13. dubna. V Divadle Kolowrat a Stavovském divadle představí tři inscenace - komedii Chvála bláznovství aneb Elling a Kjell Bjarne od Ingvara Ambjornsena, Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy a Čechovovo drama Tři sestry. V prostorách historické budovy ND jsou také do 10. dubna vystaveny fotografie o životě skladatele Eugena Suchoně.

Dubnové hostování opery se podle operního šéfa ND Jiřího Heřmana řadí k výjimečným operním událostem letošní sezony. Soudobá opera The Players se podle něj formálně i obsahově originálním způsobem vypořádává s klasickým námětem ze Shakespeara. Krútňava je pak prý svébytnou slovenskou odpovědí na dílo Leoše Janáčka, se vší psychologickou hloubkou, naléhavostí i syrovostí.

Ve Zlaté kapličce bude soudobá opera The Players od zesnulého Juraje Beneše uvedena poprvé. Světovou premiéru měla před šesti lety v Kolíně nad Rýnem, v Bratislavě byla uvedena o dva roky později. Její autoři se inspirovali úryvky textu Shakespearova Hamleta, a to formou koláže, umocněné hudebním zpracováním.

Cílem skladatele prý nebylo zpracovat Hamleta v čistě shakespearovské podobě, ale „podat hamletovskou tematiku v podobě iracionálního subjektivního dojmu, formou narušení chronologie děje a vývoje postav“. Party osmi protagonistů, kteří hrají více postav, jsou napsány v italštině, němčině, francouzštině, angličtině a latině.

Protipól reprezentuje dílo z počátků slovenské operní tvorby, Suchoňovo hudební psychologické drama Krútňava. Vypovídá o životě, příbězích, písních lidí na slovenské vesnici. „Snažil jsem se Krútňavu udělat zajímavě, udělal jsem takový rok na vesnici se všemi proměnami. Rád pracuji s divadelními prostředky, vytvářím atmosféru a obrazy jiné než filmové,“ řekl Jakubisko.

Děj Krútňavy se odehrává po první světové válce v malé horské vesničce. Je příběhem mládence, kterého jeho žárlivost dožene až k vraždě. Zločinem si otevře cestu k svatbě s milovaným děvčetem, ale pronásledují ho výčitky svědomí, které ho nakonec přimějí až k tomu, že se sám přizná ke svému činu a vydá se do rukou spravedlnosti. Na scéně SND byla Krútňava uvedena před 59 lety a v pražském Národním divadle naposledy před 35 lety.