I topmodelky mají modřiny

Praha - Ženské akty v životní velikosti od akademického malíře Martina Velíška vystavuje do 30. května Galerie Pecka. Výtvarník, který osciluje mezi konceptualismem a klasickou malbou, na této výstavě prezentuje svou malířskou tvorbu posledních deseti let.

„Tato kolekce vznikala docela těžce, skoro deset let, taková je datace mezi vznikem prvního a posledního obrazu. Jiná je v tom, že se autor zcela soustředil na malbu, na tělo a zároveň na duševní složku obrazu,“ říká k výstavě galerista Jaroslav Pecka.
 
Akademického malíře Martina Velíška inspirovala ideální ženská krása, ale zároveň také nedokonalosti lidského těla. Zachyceny jsou např. modřiny, špinavé dlaně nebo neopálená místa po plavkách. 
 
„Jsme zvyklí vídat třeba na billboardech nebo v časopisech dokonalé, ideální slečny, ženy, a přitom reálné tělo s modřinami a bílými místy po plavkách máme všichni, jsem přesvědčen, že i ony topmodelky,“ přibližuje svůj pohled výtvarník.
 
Martin Velíšek na svých plátnech dává do souvislostí prázdné stěny, na nichž dříve visely obrazy, a barevných rozdílů na ženském těle po sundání plavek. Jisté dojímavé sdělení se dále výtvarník snaží vyjádřit přes odhalená, mírně povadlá či vychrtlá záda žen.

Martin Velíšek (1968) vystudoval Akademii výtvarných umění, dnec vystavuje doma i v zahraničí. V letech 1993, 1996, 1997 získal cenu nadace Jelinek Stiftung na podporu současného umění ve Švýcarsku, dále cenu pro autora do 30 let na II. bienále reliéfního objektu. Stal se vítězem kategorie průmyslový obal v soutěži Obal roku 2002, EMBAX (Visage). Obdržel rovněž světovou cenu World Star za design obalu (Visage).