Před 360 lety odvezli Švédové pražské sbírky, vrátit je nehodlají

Praha – Rovných 360 uplynulo od chvíle, kdy do Prahy vpadli Švédové. Zatímco most a pravý břeh Vltavy se jim nepodařilo ovládnout, z levého břehu odvezli řadu cenných uměleckých děl. Do Švédska se tak odstěhovala většina sbírek císaře Rudolfa nebo historická Ďáblova Bible. Zpět do Prahy se potom vrátilo jediné z odvezených děl.

Do Stockholmu odvezli vojáci po roce 1648 spolu s Ďáblovou Biblí čtyři stovky obrazů. V Praze zůstalo jenom málokteré umělecké dílo – například Dürerova Růžencová slavnost, která byla pro převoz do Švédska příliš velká.

O návrat odvezených děl se pokoušejí čeští politici dodnes, ale jejich snaha je zbytečná, což potvrzují i historici. Jednalo se o válečnou kořist, která podle všech pravidel náleží severskému království. Do Prahy se nakonec vrátila pouze socha Venuše s Amorem na delfínovi, kterou od Švédů obratem koupili Valdštejnové. Dnes je ve Valdštejnské zahradě k vidění jeho kopie, v Praze je ale řada kopií dalších uměleckých děl, která zůstala ve Švédsku.

K převezení sbírek z Prahy usilovala švédská královna Kristýna, která s nimi však nakonec nebyla spokojená. „Velmi zklamaně prohlásila, že by všechno, co tam přivezli, vyměnila za dva Rafaely,“ popisuje historička Eliška Fučíková vztah švédské královny k pražským sbírkám.