Národní divadlo čeká vlna oprav a zdražení vstupenek

Praha - Národní divadlo v Praze (ND) v sezoně 2009-2010 částečně zdraží ceny vstupenek v atraktivních částech hlediště. "Zlatou kapličku" za rok čeká také zahájení rozsáhlé tříleté opravy fasády. Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky se v historické budově dokonce možná bude muset na nějakou dobu přerušit hraní.

Cena některých vstupenek od podzimu 2009 podle ředitele divadla Ondřeje Černého vzroste o 10 až 12 procent; změna se však nedotkne sedadel, jež jsou pro diváky méně lákavá. „Od druhého balkonu nahoru ke zdražení nedojde,“ prohlásil Černý. Bohatí diváci jsou však podle jeho zkušeností ochotni si za možnost usednutí v exponovaných částech hlediště připlatit. „Pro ně to, zda za operu dají 1000, 1200 nebo 1300 (korun), už nehraje takovou roli,“ domnívá se.

Nyní se v historické budově ND podle Černého dokončuje „nultá etapa“ rekonstrukce zahrnující opravy střešní krytiny a oplechování i odtokových žlabů, restaurování litinového zábradlí a opravu takzvané zlaté korunky historické budovy i sousoší trig. Tato část rekonstrukce skončí do října a bude stát 35 až 40 milionů korun.

Celkové náklady víceleté rekonstrukce nyní Černý odhaduje na 190 milionů korun - oproti předchozím informacím tedy jeho odhad vzrostl o 30 milionů korun. „Dokud nemáte přesně udělanou projektovou dokumentaci, tak se to nedá úplně přesně spočítat,“ vysvětlil Černý. Peněz na opravu historické divadelní budovy podle něj ministerstvo vyčlenilo dostatek, dokonce ji prý považuje za svoji „absolutní prioritu“. Podle Černého bude třeba k obdobně rozsáhlé rekonstrukci přistoupit opět zhruba za dvě až tři desítky let. „Problém je v tom, že prostředí v Praze je agresivní a fasády nevydrží,“ vysvětlil.

V příštím roce se začne postupně ve třech fázích rekonstruovat fasáda budovy včetně soch, které budou muset důkladně opravit profesionální restaurátoři. Téměř celá rekonstrukce by neměla stejně jako dosud omezit provoz divadla. „My jsme připraveni jet normálně na sto procent,“ prohlásil Černý. Lešení kolem budovy sice částečně omezí průchodnost chodníků, nemělo by však bránit ani dopravě.

Otázkou však zůstává rekonstrukce tunelů k Vltavě pod Smetanovým nábřežím, jimiž se do divadla nasává voda důležitá pro vzduchotechniku. Podle Černého totiž nebyly rekonstruovány již půl století a proto jsou v katastrofickém stavu. Jako vhodný okamžik pro zahájení jejich opravy vedení ND společně s pražskou radnicí určilo léto příštího roku; rekonstrukce by tak měla začít v červenci ihned po skončení půlročního českého předsednictví Evropské unie.

Současně se bude opravovat tramvajová trať na nábřeží; vzhledem ke komplikované dopravní situaci v centru metropole proto má být doba opravy co nejkratší. Divadlo dokonce zvažuje možnost, že v době opravy tunelů kvůli nefungující vzduchotechnice nebude moci hrát. „Ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,“ dodal Černý.