Volnomyšlenkář Jakub Hošek říká: Nechte mě vládnout

Praha - Nové obrazy i objekty představuje v Galerii Jiří Švestka dvojnásobný finalista Chalupeckého ceny Jakub Hošek. Výstava se jmenuje Nechte mě vládnout a vedle ukázek práce dvou hostů, své sestry Anežky a anglického kreslíře Jamese Unswortha pro ni Hošek vytvořil také instalaci připomínající jeho vlastní pokoj či ateliér.

Název výstavy nechce umělec vysvětlovat - divák si ho má vyložit sám. „Může demonstrovat určitou aroganci nebo přehnanou ambicióznost, ale i zoufalství. Může i útočit na současnou uměleckou scénu, ale může to být zároveň jen výkřik v určité etapě života. Nechte mě vládnout = nechte mě vládnout nad mým časem = nechte mě být,“ říká Jakub Hošek ke své výstavě. „Je to zázemí volnomyšlenkáře, koláž toho, co mě obklopuje,“ dodává.

Instalaci tvoří jeho rané obrazy a odkazy k hudbě, jež je jeho velkým inspiračním zdrojem. Pokoj podle něj přibližuje životní styl nejen jeho, ale celé „nějaké generace“. Pro diváky může být i klíčem ke čtení jeho obrazů. Hošek letos oslaví 30. narozeniny, výstavou prý i trochu bilancuje a instalací pokojíčku se vrací ke svým vzpomínkám.

Návštěvník pozná typický Hoškův rukopis, své oblíbené motivy v podobě listů, stromů, dýk, nožů, mečů, kostí a krve vytváří na lepenkové šablony, přes které nanáší barvy na plátno. Výsledek pak vzniká vyřezáváním i těch nejjemnějších barevných linek připomínajících kresbu. Důležitou roli v jeho práci hraje text, jde převážně o názvy písní jeho oblíbených kapel. Nicméně text na obraze často neodpovídá namalovaným symbolům na plátně.

„Chci, aby moje umění budilo v lidech nejasnost, znepokojovalo je, že mu nerozumí. Moje malba není zas tak realistická, dost často ty věci vychází z mého podvědomí nebo nějakého vnitřního stavu,“ říká autor. Do obrazů dává texty, které se mu prostě líbí a obsah obrazu pak díky nim dostane jiný význam a naopak, melancholickou atmosféru díla třeba shodí „groteskní hláškou“.

Obrazy Anežky Hoškové

odkazují k hudebním a literárním vzorům, jsou plné historií a brakem prověřených symbolů smutku a melancholie. Jsou však také mozaikou autorčiných osobních poselství a emocí. Anežka Hošková pracuje i se symboly současné street kultury a hudby. Na aktuální výstavě má barevné akvarely, které jsou novinkou oproti předchozím kresbám.

Sourozenci Hoškovi

působí už delší dobu jako iniciátoři hudebních a výtvarných aktivit na pražské a brněnské umělecké scéně. Jako Indie Twins fungují jako kurátoři a DJs, spolu s dalšími provozují pražskou galerii A.M.180. Jakub navrhuje i booklety CD a LP, naopak design spojený s hudbou je mu velkou inspirací, jak mohou zjistit návštěvníci výstavy v jeho improvizovaném pokoji.