„Výstava má za úkol návštěvníkům ukázat, na čem vlastně trhy, hospodářství, závisí. Základ tkví ve starých mírách. Čím se měří, čím se odměřuje, vytyčuje, čím se váží a jak,“ vysvětluje kurátor Roman Bortel.
V Národním zemědělském muzeu jsou představovány různé délkové, objemové, plošné a váhové jednotky, které se používaly v různých regionech i společenských vrstvách, spolu s kupeckými a měrnými převody.
Jednotky míry se sice stejně jmenovaly, ale palce, lokty nebo sáhy se od sebe často v různých městech lišily. Proto býval obvykle na radnici umístěn loket, podle kterého si všichni mohli míru překontrolovat. Ke sjednocení došlo na území Čech a Moravy až v roce 1876. Od té doby se k určení míry používá metr.
S měrovými systémy úzce souvisí kupecké počty a měnové systémy. Jejich vývoj dobře zachycují originální mince - nejstarší je pražský groš z doby Václava IV., nejmladší slovenské euro. Vedle peněz jsou na výstavě k vidění i zástupná platidla - kolky, akcie, žetony, dokonce i platební prsten z doby první světové války.
Mezi exponáty jsou i staré zeměměřičské přístroje, lékárnické váhy nebo počítačky a registrační pokladny. Jednoduché způsoby určování měr si mohou návštěvníci v Národním zemědělském muzeu vyzkoušet sami.
