František Ronovský se připomíná v retrospektivní výstavě

Praha - V Galerii Jízdárna Pražského hradu je ode dneška otevřena retrospektivní výstava výrazné osobnosti českého figurativního malířství 20. století Františka Ronovského (1929 - 2006). Malíř, který příznačně zemřel náhle při práci ve svém atelieru, vytvářel monumentální figurální kompozice ztvárňující podobenství a zlomové okamžiky lidského života. Do výtvarného života vstoupil na přelomu 50. a 60. let jako člen skupiny Etapa. Nejvýraznější období Ronovského tvorby jsou 70. léta. Malíř, pro kterého se figurální tematika stala alfou a omegou, si pro svou ranou tvorbu vybral dnes již téměř zapomenutou techniku enkaustiky, kterou se také zapsal do povědomí výtvarné scény. Výstava potrvá do 23. srpna.

Nacházel motivy při svých četných zahraničních cestách do Francie či Španělska, ale především absorboval podněty osobností italské renesance, jakými byl Piero della Francesca či Luca Signorelli. Své obrazy pojímal jako prostor pro vyjádření nejen jednotlivých individuálních osudů, ale zároveň je chápal i jako příležitost postihnout aspekty lidského údělu v té nejobecnější rovině. 

Jeho práce byly vystavovány v souborech československého umění doma i v zahraničí - např. na Biennale v Benátkách v roce 1968 a v Sao Paulu v 1969. V 70. a 80. letech ovlivňovala jeho tvorba řadu figurativně orientovaných malířů mladé generace (Sozanský, Rittstein, Šmaha atd.). Byl také členem uměleckého spolku Mánes.

V roce 2008 vyšla monografie František Ronovský v nakladatelství JAKURA. Na knize spolupracovali známí kunsthistorici PhDr. Jan Baleka, prof. Jiří Šetlík, PhDr. Jiří Mašín, PhDr. Jan Kříž, hlavní text napsal Jiří Urban, který je také autorem koncepce knihy. Úvodní text ke knize napsal Ronovského dlouholetý přítel onkolog prof. MUDr. Josef Koutecký, který také zahajoval jeho poslední výstavu v roce 2005.

František Ronovský / Kavárna
František Ronovský / Kavárna
Více fotek
  • František Ronovský / Kavárna zdroj: Pražský hrad http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/843/84247.jpg
  • František Ronovský / Španělsko zdroj: Pražský hrad http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/843/84250.jpg
  • František Ronovský / Monografie zdroj: JAKURA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/843/84251.jpg