Lars von Trier šokoval Cannes

Cannes - Filmový festival v Cannes pokračuje v plném lesku. Přehlídka, která potrvá do 24. května, už viděla několik zvučných jmen jako např. Quentina Tarantina nebo Pedra Almodóvara. Porotě 62. ročníku předsedá francouzská herečka Isabelle Huppertová. Česká republika je v Cannes také zastoupena snímkem Bába, nikoli ovšem v hlavní soutěži, ale v jedné z doprovodných. Do Cannes se vypravila také dokumentaristka Helena Třeštíková, která převezme cenu Media European Talent.

 

V neděli večer byl za velkého zájmu promítnut nový film Lars von Triera. „Ten opravdu nezklamal, dokázal totiž vyvolat největší šok festivalu, a to jsme toho tady viděli už hodně. Ale byl naprosto originální, nabídl něco, co si člověk nedovede představit ani ve svých nejdivočejších snech - spojení násilí a sexu. Evidentně se jedná o jeho osobní terapii ve vztahu k ženám i v obecnější rovině vztahů mezi muži a ženami. Ačkoli ve filmu dochází i k mrzačení pohlavních orgánů, je to stále esteticky dobře natočený snímek s mnoha zajímavými momenty. Zážitek je to velmi intenzivní. Pokud jde o nový snímek Jane Campionové Bright Star, je to velmi cudný a něžný kostýmní snímek, který ve srovnání s ostatními, většinou velmi brutálními filmy, působí skromně. Prozatímní průběh festivalu nijak neodráží finanční krizi, žije si okázale svým životem, přijíždějí hvězdy první velikosti a společenská setkání jsou v plném proudu,“ informovala z festivalu filmová kritička Darina Křivánková.

Johnny Hallyday jako šéfkuchař

Video Darina Křivánková informuje z Cannes
video

Darina Křivánková informuje z Cannes

Na festivalu představil svůj poslední film i Johnny Hallyday, francouzská rocková legenda. Kriminální thriller Vengeance (Pomsta), ve kterém hraje mstitele. Americký snímek natočil hongkongský režisér Johnnie To, který také přijel na premiéru.

Hallyday, který začal pěveckou kariéru v 60. letech ve stylu místního Elvise Presleyho, hrál již dříve ve třicítce filmů včetně Detektiva od Jeana-Luka Godarda. Patří k nejznámějším tvářím ve Francii a frankofonním světě, ale jinde v zahraničí je poměrně neznámý.

Pětašedesátiletý umělec hraje francouzského šéfkuchaře s tajemnou minulostí, který odletí do Macaa, kde někdo zastřelil jeho ženu a dceru. V touze po pomstě spojí síly s jedním gangem místních pistolníků. Podle komentářů tisku jde o moderní thriller s pochmurnou atmosférou, kde hercovy pronikavé modré oči kontrastují s ulicemi zalitými deštěm.

„Postavy ve filmu nemají moc dialogů a jsou to skutečně chladní, romantičtí akční hrdinové. A samozřejmě máme v hlavní roli francouzského herce… Vždy věřím, že mohu najít nové nápady a nové cesty, jak přiblížit film divákům… Věřím v ryzí filmovou tvorbu. Věřím, že obraz může říci celý příběh,“ dodal Johnnie To.

Sophie Marceauová a Monica Bellucciová společně

Dvě filmové krásky si zahrály ve snímku Ne te retourne pas (Neohlížej se)
francouzské filmařky Mariny de Vanové. Psychologický sci-fi thriller, v
němž se hlavní hrdinka změní z podoby Marceauové v Bellucciovou, dnes představily na mezinárodním festivalu v Cannes, kde je uváděn mimo soutěž.

Celovečerní film osmatřicetileté de Vanové, která se například podílela na scénáři filmu Françoise Ozona Osm žen, ale na novinářské projekci velké nadšení nevyvolal. Podle agentury AFP se po promítání objevil jen drobný potlesk, několik výkřiků, ale spíše panovalo velké ticho.

Ve filmu Ne te retourne pas je hlavní postavou spisovatelka životopisů
Jeanne v podání Marceauové. Vdaná matka dvou dětí chce napsat román o svém dětství, na něž ale nemá žádné vzpomínky. V jejím bytě se však pomalu začne přemísťovat nábytek, mění se dekorace a proměňuje se i podoba jejích dětí. Jeanne nikoho nepoznává. Nakonec se i sama změní do podoby v podání Moniky Bellucciové a vydává se hledat svou minulost do Itálie.

Charita na festivalu

Na okraj festivalu se také uskuteční exkluzivní pokerová párty, kterou spolupořádají nadační fond Heleny Houdové Sunflower Children a nadace Wilhelm & Karl Maybach. Hostem má být i česká herečka Aňa Geislerová. Prezentovat se prý bude v šatech od návrhářky Kláry Nademlýnské. Večer bude moderovat světový šampion v pokeru Jamie Gold. Festival končí 24. května.