Holek z města je dvanáct do tuctu

Praha – Ona přeskakuje závěje v lodičkách na jehlách, zatápí v kamnech jedině s pepem a venkovany považuje za nižší živočišný druh. On nosí flanelovou košili jako svou druhou kůži, nedá dopustit na country, která na rozdíl od sexy popdiblíků není zhoubou morálky mládeže, a kariérní ambice žen po třicítce pokládá za příznak zatrpklosti. Navíc je odborovým předákem v nevýdělečné továrně na čokoládové tyčinky, kterou má ona zlikvidovat. Už při prvním setkání si padnou do oka jako smítko. Jakpak to asi dopadne…

Klišé mustr jako z příručky

Když už jsou američtí producenti ochotni zaplatit miliony dolarů za film s vyplněnou tajenkou, jsou dvě možnosti, jak s jejich investicí naložit. Buď ji rovnou hodit do koše, nebo ji využít jako záminku k půldruhé hodině nicnedělání, včetně nulové námahy mozkových závitů. A Holka z města si zaslouží spíše tuhle šanci, i když scénář k ní byl snad napsán podle nějakého klišé mustru, který je ke stažení někde volně na internetu.


Lucy, ambiciózní a podnikavá manažerka, odjede ze slunného Miami do maloměsta v Minnesotě, které je naprostým protikladem všeho, na co byla dosud zvyklá. Jejím úkolem je reorganizovat místní krachující továrnu, což bere jako dobré plus pro svůj další kariérní postup.

2
I přes vzájemné počáteční naschvály si ale nakonec oblíbí zemité dělníky, uklevetěné sousedky a při vánočním setkání u stromku z ní jejich dojemná pospolitost udělá lidskou bytost. Nemalou roli v tom hraje odborový předák Ted, takový místní Tarzan, ze začátku, jak se Lucy zdá, hlavně chováním. A když se vedení rozhodne továrnu nakonec přeci jen zavřít, přijde Lucy s nápadem na její záchranu…

Renée Zellwegerová prý byla z role Lucy v tradiční romantické komedii nadšená. Jak důležitou roli takové filmy hrají v „našem popkulturním lexikonu“, si uvědomila, když si z natáčení filmu Tvrdé palice odskočila do kina na veselohru s Hughem Grantem. „Pomáhají nám se smát a uniknout od reálného života,“ prohlásila Zellwegerová o komediích, „krátce na to jsem četla scénář Holky z města, který mě na takové místo zavedl, a já si řekla, že to je ono.“


Největší záhadou (a jedinou, protože jinak je všechno jasné od páté minuty) celého filmu je otázka, proč Zellwegerovou zaujal zrovna tak nenápaditý snímek. Oproti jiskře, kterou má Deník Bridget Jonesové, je Holka z města spíš děvčátko se sirkami. Zellwegerová svůj talent nechává mrznout v minnesotské zimě, aby zachránila živobytí pospolitých venkovanů, našla muže svého srdce, který je z líce drsoň, z rubu jasoň, a všechny dovedla až k tleskacímu závěru (mimochodem lepší klišé na konec těžko pohledat).

Úsměv nezamrzne, jen občas ztuhne

I přes průhlednost každého dalšího tahu nelze filmu upřít, že jde o docela milé pokoukání. O „bitvě důvtipu, která je základem romantických komedií od dob Katharine Hepburnové a Spencera Tracyho“, jak slibují tvůrci, se sice mluvit nedá, o úsměvné scény ale nouze není.


A zároveň chybí trapná vtipnost, nebo pokud při natáčení byla snaha občas vykřesat fór za každou cenu, Renée Zellwegerové se daří ji zdárně uhladit. Za statečné pomoci Harryho Connika jr. (odboráře Teda), který ale zůstává spíš v jejím stínu, a Siobhan Fallon Hoganové coby sekretářky a zasloužilé venkovské klevetnice.

Bylo by zajímavé vědět, jak by Holka z města dopadla v českých reáliích – manažerka Lucie přijíždí v době krize z Prahy do moravské Lhoty, aby ukončila výrobu v místní pobočce oplatkárny. Obávám se, že víc jako karikatura než jako komedie. Romantice za velkou louží divák ale ledacos odpustí, včetně přehnaného idealizování života prostých, ale hodných vesničanů v protikladu k zhýčkané blondýně, která hledá u krbu vypínač.

Je to totiž svět, který se nás netýká, takže můžeme vypnout ostražitost a jen se bavit. O což koneckonců romantické komedii prvoplánově jde (druhý plán Holka z města beztak nemá). Stejně si za dva měsíce budeme tenhle film plést s dalšími deseti navlas stejnými.

  • Holka z města (New in Town) – premiéra: 28. 5.; režie: Jonas Elmer; hrají: Renée Zellweger (Lucy Hillová), Harry Connick jr. (Ted Mitchell), J.K. Simmons (Stu Kopenhafer), Siobhan Fallon Hogan (Blanche Gundersonová)
Nezoufejte, mám plán…
Nezoufejte, mám plán…
Více fotek
  • Nezoufejte, mám plán… zdroj: SPI International http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/891/89047.jpg
  • Zima je doslova za dveřmi… zdroj: SPI International http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/891/89042.jpg
  • Zadrhnutý zip se při lovu může ukázat jako nebezpečná zbraň… zdroj: SPI International http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/891/89041.jpg
  • Výměna informací je základem dobrých sousedských vztahů zdroj: SPI International http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/891/89046.jpg