Zemřel malíř Prahy Karel Chaba

Praha - Po dlouhé nemoci zemřel v noci na dnešek malíř a grafik Karel Chaba (84). Před čtyřmi lety se v pražském Obecním domě konala výstava k jeho osmdesátinám; naposledy pak vystavoval předloni. Umělec-samouk získal uznání nejen za své četné malby Prahy, ale například i za scénografii. Vystavoval doma i v zahraničí, jeho díla jsou kromě jiných zastoupena i ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze.

Karel Chaba se narodil 3. srpna 1925 v Sedlci-Prčici na Benešovsku a vyučil se kuchařem. Ve výtvarném umění byl samoukem; jeho tvorbu ovlivnili malíři Jan Zrzavý, Karel Černý a Marc Chagall. Žil v Praze, kam přišel krátce po druhé světové válce. Našel zde křivolaká romantická zákoutí, atmosféru zapadlých uliček, plácků i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci.

„Vstoupil do historie naší malby jinými metodami, než je zvykem. Neměl školy, ale první výstavu mu uspořádali v roce 1960 ve slavném divadle D 34 Emila Františka Buriana, kde se dostal mezi tehdejší intelektuály,“ připomněl historik umění a znalec jeho díla František Dvořák před čtyřmi lety na zahájení výstavy k jeho osmdesátinám v pražském Obecním domě. „Vždycky mu však šlo spíše než o obraz Prahy o vyjádření svého vztahu k Praze,“ dodal.

František Dvořák o Karlu Chabovi:

„Jako jediný se pokoušel učinit z Prahy zdroj niterné inspirace, vytvářet z jejího ovzduší obrazovou hmotu nečekaně nové poezie, transponovat architekturu Prahy v konstrukci, která není přímým napodobením skutečnosti.“ 

V roce 1962 Chaba vstoupil do oficiálního svazu výtvarných umělců. Prý aby ho nezavřeli, neboť jinak by „podle nich“ byl příživníkem. Tehdy také přesídlil z pražské Kampy na Malou Stranu. Vystavoval doma i v zahraničí, jeho díla jsou kromě jiných zastoupena i ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze. Kromě malování Chaba vytvořil například v roce 1993 pro Národní divadlo výpravu k opeře Jakobín od Antonína Dvořáka. Kromě volné tvorby se umělec realizoval také ve společenském a kulturním životě Prahy.

V Praze naposledy Karel Chaba vystavoval v Galerii U Lužického semináře předloni v únoru. V květnu 2001 vystavil poetické obrazy na zámku v Dobříši, tři roky předtím představil svá zákoutí v Uherském Hradišti. O zajímavých momentech jeho života a o jeho tvorbě natočila Československá televize dva krátké filmy.