Na Lokti se maluje, fotí i sochaří

Loket – Obrazy, fotografie, sochy, a dokonce i film vznikají v okolí hradu Loket na Sokolovsku, v romantických uličkách města a v amfiteátru. Potřinácté se pod středověkým hradem na poslední týden v srpnu sjeli výtvarníci, sochaři, fotografové i řezbáři na Plenéru Loket. Jejich díla, která vytvoří pod širým nebem, ozdobí po skončení workshopu parky a městské budovy.

Loket si organizátoři pro pořádání Plenéru vybrali pro jeho výtvarnou pozoruhodnost. „Loket je nádherný, miluji to prostředí tady,“ potvrzují slova jednoho z účastníků Ladislava Hodného, že volba pořadatelů byla správná. Vernisáž knižních vazeb a obrazů tohoto knihaře a výtvarníka zahájila letošní ročník loketského setkání.

„Plenér vznikl ve 30. letech minulého století, kdy sem začali jezdit různí umělci. Tato tradice ale byla potom na dlouhou dobu přerušena,“ připomíná začátky uměleckých workshopů na Lokti jejich organizátorka Štěpánka Bergerová. Obnovena byla tradice až v roce 1997, od toho roku se Plenér opakuje každé léto.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Na letošním ročníku se sešlo dvanáct umělců. Vedle českých i zahraniční. „Dlouhodobě spolupracujeme s německou uměleckou skupinou Kunstzone, která k nám vysílá spřátelené umělce ze Saska,“ uvedla příklad Bergerová. „Je tu dobrá atmosféra a skvělé podmínky pro práci. Jen týden na dokončení je pro nás málo času,“ doplnil jeden ze saských umělců, řezbář Uwe Schwarz.

Tvůrčí dílna je letos zaměřena na práci se dřevem, ale na své si přijdou i výtvarníci či fotografové. Potkat mohou návštěvníci například Pavla Talicha, který k focení používá tzv. temnou komoru (camera obscura), jakéhosi předchůdce fotoaparátu. Plenér 2009 přichystal také dvě novinky – vystavovat se budou na jeho konci v Galerii Cafe aktuální práce, nikoli díla z předchozích Plenérů, jak tomu bylo v uplynulých ročnících. O průběhu akce se navíc natáčí půlhodinový film.

Knihař a výtvarník Ladislav Hodný
Knihař a výtvarník Ladislav Hodný