Bohnická léčebna hledá Jiné cesty

Praha – Evropská nadace Rainer Maria Rilke představila v rámci výročí sta let založení Psychiatrické léčebny Bohnice mezinárodní projekt Jiné cesty. V jeho rámci chce vytvořit „ostrovy bezpečí“, místa, kde by se setkávali handicapované i nehandicapované děti, umělci, sportovci či vědci. Prvním takovým projektem bude mezinárodní dílna pro výtvarně nadané dyslektické děti.

Zdroj: www.alenakupcikova.cz Autor: Alena Kupčíková

Dílnu povede výtvarnice Alena Kupčíková. „Svět si myslí, že dyslexie je velký handicap, když dyslektici neumí číst a psát jako 85 procent lidí. Ale oni mají obrovskou vizuální představivost, mohou být geniálním umělcem nebo třeba architektem,“ uvedla výtvarnice.

Na základě vlastní zkušenosti dyslektika vytvořila obrazové a zvukové testy a slabikáře, které napomáhají při specifických poruchách učení u dětí ve věku čtyři až šest let. Kupčíková bude spolupracovat i na dalším projektu – Ilustrovaná poezie.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Jiné cesty chtějí, stejně jako festival Mezi ploty nebo Babí léto, které se ovšem letos pořádalo naposledy, léčebnu otevřít veřejnosti a změnit pohled na psychiatrické pacienty a péči. „Propojení a bourání plotů, které zažíváme v posledních dvou desítkách let, léčebně svědčí,“ potvrdil přínos podobných projektů ředitel bohnického zařízení Martin Hollý.

Projekt Jiné cesty byl představen 1. října, na mezinárodní Den hudby. Vpodvečer, u příležitosti výročí sta let od založení psychiatrické léčebny, se v kostele sv. Václava v bohnickém areálu konal koncert mladé houslistky Markéty Janouškové.