Míň pelyňku, vzkázal českému národu Ota Ulč

Praha - Češi jsou podle exilového spisovatele a profesora politologie Oty Ulče národ s obrovským talentem a smyslem pro humor, mají ale „morózní, zapšklé a příliš kritické reakce“. Českému národu proto Ulč vzkázal, aby používal „míň pelyňku“. Osmdesátiletý Ulč to dnes uvedl v Praze poté, co od předsedy Senátu Přemysla Sobotky převzal stříbrnou pamětní medaili Senátu. Autor 22 knih dostal podle Sobotky ocenění jako výraz uznání za své působení v exilu a pomoc své původní vlasti. „Vy, kteří jste opustili někdejší Československo, máte dvě srdce - jedno tady a jedno v nové vlasti,“ uvedl předseda Senátu. Ulč uvedl, že se považuje za „něco, co se podobá hybridu, který se snaží absorbovat z obou světů pozitivní vlastnosti“.

Plzeňský rodák, který většinu svého života prožil v USA, z komunistického Československa emigroval v roce 1959. Tehdejší železnou oponu překonal metrem z východního do západního Berlína ještě před jeho rozdělením zdí. Absolvent Právnické fakulty Karlovy univerzity, který sloužil u pomocných technických praporů, vystudoval politologii až na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, je emeritním profesorem univerzity v americkém Binghamtonu, kde žije.

Ulčovy knihy od cestopisných po románové, včetně čtyřdílné běženecké ságy, nejprve vydávalo nakladatelství Škvoreckých Sixty-Eight Publishers v Torontu, po roce 1989 vycházejí jeho knihy v Česku. Ulč je také autorem řady fejetonů a komentářů, dvakrát týdně přispívá do serveru Neviditelný pes.