Archa nabízí The Tiger Lillies, živé prase a urputného člověka

Praha - Premiérou projektu s názvem Zde jsem člověkem! Here I am Human!, který vznikl ze spolupráce britské kapely The Tiger Lillies, režiséra Jiřího Havelky a irského dramatika Jocelyna Clarkea, otevře 19. září podzimní sezonu Divadlo Archa. Už dnes ale divadlo připravilo první uvedení inscenace, která proti sobě staví gargantuovský svět plný živočišnosti a svět sterilní puritánské, etiketou svázané společnosti.

Režie projektu Zde jsem člověkem! Here I am Human! se ujal režisér Jiří Havelka, pod jehož vedením vznikala inscenace jako otevřený proces, kdy konečná podoba scénáře, divadelních akcí a obrazů vzešla z tvůrčí spolupráce performerů s režisérem, dramatikem, scénografem a autorem hudby. „Představení nemá pevnou dějovou linku a dá se předpokládat, že každé bude jiné. S takovým Martynem Jacquesem to ani jinak není možné,“ řekl Havelka. 

Kabaretní písně Tiger Lillies s texty na téma tělesnosti postavil režisér do kontrastu s dokonalým, bezbolestným a voňavým světem reklamy na kosmetiku nebo plastickou chirurgii. „Vzít Tiger Lillies a postavit je do nějakého sterilního prostředí, mi přišlo dostačně nosné,“ doplnil režisér.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Ředitel divadla Archa Ondřej Hrab upozornil, že texty písní skupiny charakterizuje svérázná logika zvrácenosti, světa naruby, neustálá oscilace mezi společností „nahoře“ a „dole“ a zdůrazňování různých projevů tělesnosti. „Představení překračuje všechna divadelní tabu včetně toho, že na jevišti nemá být živé zvíře. My máme cvičené prase,“ dodal.

Divadlo Archa se v posledních letech stalo pro Tiger Lillies domovskou scénou. Jejich tvorba stojí na pokraji kabaretu, brechtovských songů, punku a soudobé hudby. Světovou proslulost trojici Martyn Jacques, Adrian Huge a Adrian Stout přinesly nejen koncerty, ale také divadelní projekty jako například Shockheaded Peter oceněný prestižní britskou cenou Laurence Oliviera či představení Circa s kanadským tanečním souborem Holy Body Tattoo.

„V divadle máme s Tiger Lillies své kořeny, nejsme vlastně rocková kapela, i když v Česku často koncertujeme. V divadle jsme doma,“ řekl ke svému angažmá Martin Jacques z Tiger Lillies. 

Irský dramatik Jocelyn Clarke,

který byl přizván ke vzniku představení, postavil proti textům The Tiger Lillies myšlenku etikety a pravidel společenského chování. Ty se na rozdíl od gargantuovského světa snaží potlačit všechny projevy tělesnosti a emocí.

Kromě The Tiger Lillies se na scéně objeví Jiří Zeman Sönmez v roli moderátora, herečka Zuzana Stavná a tanečník Jiří Bartovanec. Představení bude hráno v anglickém a českém jazyce. Titulky s překladem jsou součástí scénografického řešení. Archa bude projekt Zde jsem člověkem! Here I am Human! uvádět v takzvaných blocích. První z nich odehrají od 17. do 22. září, 24. září a 26. až 28. září.

Z přípravy představení Zde jsem člověkem v Divadle Archa
Z přípravy představení Zde jsem člověkem v Divadle Archa
Více fotek
  • Z přípravy představení Zde jsem člověkem v Divadle Archa zdroj: Archa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1956/195518.jpg
  • Zde jsem člověkem zdroj: Archa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1956/195520.jpg