SIAL připomíná výstava v jeho „rodném“ městě

Liberec – Obchodní dům Máj na Národní třídě v Praze, nerealizovaný návrh na stavbu České boudy na Sněžce a samozřejmě i horský hotel a vysílač na Ještědu jsou součástí aktuální výstavy v Oblastní galerii v Liberci. Expozice do 27. března přibližuje práci členů Sdružení inženýrů a architektů Liberec – SIAL – od šedesátých let do poloviny devadesátých. Tedy to nejlepší z poválečné československé architektury, upozorňují autoři výstavy.

SIAL vznikl díky uvolnění politické a společenské situace ve druhé polovině 60. let minulého století. U založení sdružení stáli Karel Hubáček, Miroslav Masák, Zdeněk Patrman nebo Václav Voda. SIAL se brzy stal synonymem pro originální a invenční architekturu. "Všechny naše projekty byly už tehdy, a jsou samozřejmě i dnes, realizovatelné,„ upozorňuje Miroslav Masák, “nejsou to jenom sny."

Sdružení, v němž své místo měli architekti, konstruktéři i statici, bylo věnováno několik výstav, dokonce i v zahraničí. „Kupodivu se ale ještě nepředstavovalo v Liberci,“ podotýká ředitel Oblastní galerie Jan Randáček. Liberecká výstava pojmenovaná stejně jako věhlasný ateliér představuje prostřednictvím plánů či modelů vybrané známé i nerealizované projekty, například návrhy na přestavbu Naivního divadla v Liberci. „Jsou velice zajímavé, protože se týkají přímo Liberce. Především ale dokumentuje způsob práce Sialu, kde na jednu zakázku vznikalo více projektů, které si konkurovaly, a vybíral se pak ten lepší,“ doplnil Randáček.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Samostatně SIAL existoval od roku 1968 do roku 1971, kdy se musel vrátit do libereckého státního projektového ústavu – Stavoprojektu, kde se skupina už v 50. letech začala formovat. "Byla snaha vždy vytvořit jakousi pluralitu profesí, tzn. že architekt nebyl víc než inženýr nebo než specialista na vzduchotechniku," říká o práci ateliéru spoluautor výstavy Jakub Potůček z Muzea umění Olomouc, které v září loňského roku také uspořádalo výstavu mapující tvorbu Sialu. V návaznosti na tento projekt vyšla pak na podzim obsáhlá publikace v nakladatelství Arbor vitae.

I po nedobrovolném návratu pod hlavičku Stavoprojektu architekti Sialu pokračovali ve zprostředkování tendencí, které se neslučovaly, nebo byly přímo v rozporu s těmi oficiálními. Publikování v domácím tisku měli sice zakázanou, podařilo se jim ale probít k zakázkám v zahraničí a od roku 1980 se úspěšně zúčastňovali mezinárodních architektonických soutěží. V roce 1991 vznikla jako přímý nástupce studia architektonická kancelář SIAL, architekti a inženýři.

Výstava v Oblastní galerii v Liberci se po skončení přesune do dalších měst – Prahy, Vídně, Berlína, v jednání jsou i Londýn a Wroclaw. V únoru ale ještě v liberecké Krajské vědecké knihovně proběhne kolokvium věnované tvorbě Sialu, zájemci o architekturu se mohou také v rámci doprovodného programu k výstavě účastnit komentovaných prohlídek, přednášek nebo v on-line geografické hře zjistit, zda vědí, kde stavby slavného studia leží.

TV vysílač a hotel Ještěd
TV vysílač a hotel Ještěd
Více fotek
  • TV vysílač a hotel Ještěd zdroj: Stránky architektonické kanceláře SIAL http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2274/227325.jpg
  • Koncertní hala a kolonáda v Teplicích zdroj: Stránky architektonické kanceláře SIAL http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2274/227332.jpg
  • Přestavba budovy Říšského sněmu v Berlíně zdroj: Stránky architektonické kanceláře SIAL http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2274/227331.jpg