Český lev v Poutech

Praha - Ve všech dvanácti kategoriích cen České filmové a televizní akademie za rok 2010 získal nejméně po jedné nominaci thriller Radima Špačka Pouta. O skleněnou sošku Českého lva pro nejlepší film se spolu s ním bude ucházet také drama z druhé světové války Habermannův mlýn, rodinný snímek Kuky se vrací, komedie ze zákulisí kuriozit a filmu Největší z Čechů a hořká komedie Občanský průkaz. Nominace vyhlásilo v pražském paláci Lucerna herecko-moderátorské duo Marek Daniel a Jakub Žáček. Česká televize večer vysílala v přímém přenosu.

Pouta, thriller o temnotě a lásce, zničení a osvobození, vězení a útěku na počátku 80. let, zabodoval v nominacích na cenu za vedlejší mužskou roli dokonce dvakrát. Šanci na lva má Oldřich Kaiser, který ztvárnil šéfa Státní bezpečnosti, i Slovák Lukáš Latinák, který se představil v roli estébáka Martina.

Snímek Radima Špačka a scenáristy Ondřeje Štindla získal i Cenu kritiků a filmových teoretiků za celovečerní film. Českou filmovou kritiku oslovil nejvíce také před několika týdny při prvním ročníku nových „kritických“ cen, které chtějí vedle Českého lva upzorňovat na kvalitní kinematografii.

Video Nominační večer Českého lva 2010
video

Nominační večer Českého lva 2010

Nominační večer Českého lva 2010

Nominačním večerem výročních filmových cen za rok 2010 provázejí Marek Daniel a Jakub Žáček

Reportáž Jiřího Svobody

O dvě nominace méně než Pouta má snímek Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského. V hereckých kategoriích akademiky v tomto filmu zaujala Kristýna Liška Boková ve vedlejší roli učitelky Pivoňkové a představitelé rodičů Martin Myšička a Anna Geislerová, kteří jsou nominováni za výkony v hlavních rolích. Vítězní herci (a herečky) budou mít opět možnost podívat se na festival v Cannes.

Kromě Geislerové a Myšičky mají šanci na cestu do Francie protagonisté filmu Největší z Čechů („režisér“ Jaroslav Plesl a „producentka“ Simona Babčáková) a Pouta („příslušník tajné policie“ Ondřej Malý a slovenská „jeřábnice“ Kristina Farkašová). Po jedné nominaci pak mají herci ze snímků Habermannův mlýn (Karel „Březina“ Roden), Kajínek (ruský filmový Kajínek Konstantin Lavroněnko), Mamas & Papas (Zuzana Bydžovská, lékařka, která se musí vyrovnat se ztrátou dítěte) a diváckého hitu Ženy v pokušení.

V této komedii Jiřího Vejdělka oslovila v hlavní roli akademiky nejvíce Lenka Vlasáková coby psycholožka, která umí dobře poradit jiným, jí ale nejlépe poradí vlastní matka. Tu si s plnou vervou zahrála Eliška Balzerová, nominovaná na lva za výkon ve vedlejší roli. I v této kategorii se opakují stejné snímky: Habermannův mlýn zastupuje Zuzana Kronerová, Mamas & Papas Zuzana Čapková, která se svým skutečným manželem Filipem Čapkou hrála manželský pár marně se snažící o dítě, Pouta pak Barbora Milotová. Největší z Čechů získal ve vedlejších rolích hned dvě mužské nominace - pro vazače minaretů ze slámy Igora Chmelu a ředitele agentury Dobrý den Igora Bareše. In memoriam byl nominován Vladimír Dlouhý za roli dlouhoprstého bývalého policisty ve filmu inspirovaném kauzou Kajínek.

Z tvůrců se mohou nejvíce radovat Robert Sedláček, nominovaný za režii i scenář k Největším z Čechů, a režisér Ondřej Trojan, který se po sedmi letech (jeho posledním filmem byly v roce 2003 na Oscara nominované Želary) vrátil k režírování a natočil Občanský průkaz podle scenáře (také nominovaného) Petra Jarchovského. Na dosah lvovi jsou i režiséři Jan Svěrák (Kuky se vrací), Radim Špaček (Pouta), Jan Švankmajer (Přežít svůj život) a režisérka Alice Nellis, která ovšem byla nominována za scénář (Mamas & Papas), stejně jako Ondřej Štindl (Pouta) a trojice Wolfgang Limmer, Juraj Herz a Jan Drbohlav (Habermannův mlýn).

Oproti minulému ročníku bylo v letošním, osmáctém, vyhlášeno v každé kategorii pět nominací. Hlasující vybírali z 21 hraných a 15 dokumentárních titulů. Větší počet nominací kromě už zmíněných Pout a Občanského průkazu získaly ještě filmy Kuky se vrací a Největší z Čechů, které mají po sedmi šancích na Českého lva.

Vyhlášeny byly v Lucerně i nejlepší dokumentární filmy, titulů je opět pět: 25 ze šedesátých Martina Šulíka, Český mír, Katka Heleny Třeštíkové, Medvědí ostrovy Martina Ryšavého a Nesvatbov Eriky Hníkové. Už na nominačním večeru byla předána Cena filmových kritiků a teoretiků, kteří odměnili provokativně laděný snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír. Dokumentární komedii o reakcích, které vyvolal záměr umístit protiraketový radar v Brdech, ocenil dokonce i Michael Moore.

Svého vítěze zná už také kategorie filmový plakát, je jím Petr Štěpán, autor plakátu k filmu Kuky se vrací, a napětí opadlo i z tvůrců nominovaných studentských filmů. Zcela novou cenu Magnesie, spojenou s odměnou ve výši sto tisíc korun, si odnesl režisér Libor Pixa z pražské FAMU za snímek Graffitiger. Nejlepším zahraničním filmem podle českých akademiků je americko-britská akční sci-fi režiséra Christophera Nolana Počátek s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Čeští lvi za rok 2010 budou vyhlášeni 5. března. Večerem, který bude opět v přímém přenosu vysílat Česká televize, provede loňský moderátor nominací, herec, hudebník a, jak se ukáže během vyhlašování, i tanečník Jan Budař.